(HABER: ASLI AKIŞ) -AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner, İsrail’in, Gazze Şeridi’ne yönelik ablukası ve saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulunarak; “Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerekmektedir” dedi.

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı, 81 il başkanlığında eş zamanlı olarak "Filistin" açıklaması yaptı. AK Parti Bolu İl Binasında gerçekleşen basın açıklamasını  AK Parti Bolu  İl Başkanı Suat Güner okudu.

“İNSAN HAKLARI İHLALİ VE İNSANİ KRİZİN SONUCU OLUŞMUŞTUR”    

Güner; “İsrail'in, 10 Ekim 2023'te ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonucunda, çocuk, genç, yaşlı ve kadın erkek 700'ü aşkın kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandığını dile getirerek;  “Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail'in Gazze'ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur” şeklinde konuştu.

“MASUM SİVİLLERİN HAYATLARINI TEHDİT ETMEKTEDİR”         

Gazze halkının yaşam koşullarının her geçen gün daha da kötüleşmekte olduğuna vurgu yapan Suat Güner; “Gazze halkı, yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir. İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, Gazze'de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır. Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır” ifadelerini kullandı.  

“SİVİL YERLEŞİMLERİ HEDEF ALMAYI DOĞRU BULMUYORUZ”

İl Başkanı Suat Güner,  Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerektiğine vurgu yaparak; “Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da girişimleriyle uluslararası toplum, Gazze'deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmektedir. 1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır” diye konuştu.

“MASUMLAR ÖLMESİN DAHA FAZLA KAN AKMASIN”

Bölgedeki tüm aktörleri sorumluluk alamaya davette bulunan Güner; “Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Bölgede etkili tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz var olan gücümüz ve çıktığı kadar avazımızla daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna dair inancımızı tüm meydanlarda söylemeye devam edeceğiz.” dedi.