reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“Birlikte daha güçlü olmak için engel tanımamakta kararlıyız”

“Birlikte daha güçlü olmak için engel tanımamakta kararlıyız”
11 Mayıs 2017 - 11:36

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Engelli vatandaşlarımızın engelsiz bir dünyada yaşamaları için gereken tüm hizmetleri hassasiyetle yerine getiren Belediyemiz ve devletimiz, birlikte daha güçlü olmak için engel tanımamakta kararlıdır” dedi.

Türkiye’nin ilk engelsiz parkının Bolu’da olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:

“Engelliler Haftası, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ve haklarına titizlikle dikkat çekilmesi ve bu bağlamda toplumsal duyarlılık oluşturulması açısından son derece önemli bir fırsat. Ancak engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için sadece bir haftanın yeterli olmadığı düşüncesiyle göreve geldiğimiz ilk günden bu yana sosyal belediyecilik anlayışıyla tüm vatandaşlarımıza eşit hizmet sunma bilinciyle hareket ediyoruz. Engelsiz Kent Projelerimiz ile engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını zora sokan tüm engelleri ortadan kaldırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bolumuzun İtfaiye Çay Bahçesi’ni, Engelsiz Çay Bahçesi’ne dönüştürerek, Türkiye’de ilk defa engellilerin kullanımına açılan bir işletme haline getirdik. Bu park sayesinde sosyal hayata katılma, ekonomik olarak değer üretme fırsatı bulan engellilerimizin mutluluğu bizi yeni hizmetler için motive etti.

Tabiatın Kalbi Bolumuzda hayata geçirdiğimiz Destek Masası, sesli uyarı veren trafik ışıkları, hissedilebilir sarı yüzey uygulaması ve otobüs duraklarında sesli ve görüntülü bildirim sistemleri ile engelli vatandaşlarımızın günlük hayatlarını rahat ve engelsiz sürdürebilmelerini sağlamak için çalışıyoruz.

Başlıca görevlerimizden olan engelli yakınlarının sorunlarına eğilmek ve karşılaştıkları zorlukları birlikte göğüsleyebilmek için Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile ortak çalışarak Engelli Yaşam Merkezi’ni hayata geçiriyoruz. Projemiz neticeye ulaştığında engelli bireylerimiz dilekleri kadar bu merkezde kalabilecek; yaşam şartlarının tabiatla uyumlu olabilmesi için ihtiyaç duydukları hizmetlere kolayca erişebilecek. Tabiatın Kalbi Bolumuz engelli vatandaşlarımıza engelsiz bir kent yaşamı sunarak Türkiye’ye örnek olacak.

Engelleri ortadan kaldırmayı bir insanlık görevi olarak kabul ediyor hizmetlerimizi bu anlayışla şekillendiriyoruz. Toplum yaşamında hiçbir vatandaşımızın kendini dezavantajlı hissetmemesi için üzerimize düşen görevleri hassasiyetle yerine getirmeyi amaç edindik. Hepimiz birer engelli adayı olduğu gerçeğini asla unutmamalıyız. Bu anlamda sosyal devlet, sosyal belediyecilik anlayışıyla, engelli kardeşlerimizin engelsiz bir dünyada, kentte yaşamaları için gereken tüm hizmetleri hassasiyetle yerine getirdiğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Gerek Bolu Belediyemiz gerekse devletimiz birlikte daha güçlü olmak için engel tanımamakta kararlıdır.”

Kep Adresi [email protected]