reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

BOLU DAĞI TÜNELİ KIŞA HAZIR

BOLU DAĞI TÜNELİ KIŞA HAZIR
27 Ekim 2017 - 14:38

Ankara-İstanbul arasındaki en önemli geçiş noktası TEM yolunun Bolu Dağı Tüneli kesiminde kış hazırlıkları tamamlandı

Ankara-İstanbul arasındaki en önemli geçiş noktası TEM yolunun Bolu Dağı Tüneli kesiminde kış hazırlıkları tamamlandı. Bölgede 154 personel ile yapılacak karla mücadelede için 150 ton solüsyon ve 5 bin ton tuz depolandı.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Kapıkule’den İstanbul’a ve Ankara’ya uzanarak uluslararası hizmet veren otoyolun önemli geçiş noktaları arasında yer alan Bolu Dağı Tüneli kesiminde kış ayları süresince kesintisiz trafik akışı sağlanması için bir dizi tedbir alındığı belirtildi. Buna göre; Otoyolun Kaynaşlı-Abant Kavşakları arasındaki 23 kilometrelik Bolu Dağı geçişinde kış mevsimi boyunca 154 personel 24 saat görev yapacak. Güzergâhta 13 karla mücadele, 1 kar püskürtme, 1 arazöz, 2 yükleyici ve 1 itfaiye aracı hizmet verecek. Karla mücadele için 150 ton solüsyon ve 5 bin ton tuz depolandı. Tünelin giriş ve çıkışlarındaki viyadük 2-3 ve 4’te bulunan buzlanmayı önleyen solüsyon püskürten sistemler test edilerek kış şartlarına hazır hale getirildi.

Ayrıca tünel kış boyunca 87 kamerayla sürekli izlenecek. Tünelin giriş, çıkış ve iç kısımlarda bulunan kameraların kış öncesinde kontrol ve bakımları yapıldı.  Bolu Dağı geçişinde 15 kilometrelik kesimde yer alan aydınlatma ve sis uyarı sistemleri ile 14 farklı noktada bulunan, sürücüleri hava-yol durumu hakkında bilgilendiren elektronik bilgi panolarının gerekli kontrolleri de yapılarak kış şartlarına uyarlandı. Otoyolun Bolu Dağı geçişinde Ankara yönü üstyapısının 2016,  İstanbul yönü üstyapısının ise 2017 yılında yenilendiği belirtildi.

Açıklamada, yoğun kar yağışında Ankara veya İstanbul yönünde ulaşımın kapanması durumunda trafiğin Abant ya da Kaynaşlı kavşaklarından D-100 Karayolu’na verilebilmesi için gerekli çalışmaların da yapıldığı ifade edildi.

Kep Adresi [email protected]