reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

BOLU DEMOKRASİ NÖBETİNDE

BOLU DEMOKRASİ NÖBETİNDE
16 Temmuz 2017 - 18:15

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde Bolulular Demokrasi Meydanı’na akın etti. Kent Meydanından başlayan ve Demokrasi Meydanında son bulan Milli Birlik ve Beraberlik yürüyüşüne binlerce vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı. Yapılan konuşmaların ardından okunan selalarla demokrasi nöbeti başladı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında binlerce kişi demokrasi meydanına akın etti. Hükümet Meydanından başlayan yürüyüş Demokrasi Meydanında son buldu. Yürüyüşün ardından Demokrasi Meydanında düzenlenen etkinlikler, şehitlerimiz ve gazilerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardından Kuran-ı Kerim tilaveti okundu. Daha sonra 15 Temmuz konulu sine vizyon gösterimi yapıldı. Bolulu şehitlerin ailelerine Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından Güldane Ergin Can’ın yaptığı 15 Temmuz şehitler köprüsü hat tabloları hediye edildi. 15 Temmuz konulu şiir, kompozisyon ve resim dallarında birinci olan öğrencilere ödülleri de verildi.

“MEHMETÇİK İLE HAİNİ BİR TUTMAYALIM”

Demokrasi Meydanı’nda ilk konuşmayı MHP İl Başkanı Adem Evcil yaptı. Evcil , “Bir sene önce hain darbe girişimine karşı koymak için millet olarak ellerimize bayraklarımızı alarak meydanlara koştuk. O gün şehitlik makamına erişebilmek için bir an olsun korkmadan vatanımıza, demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmak için meydanlardaydık. Sayın Genel Başkanımda hain darbe girişimi günü ‘Önce milletim ve vatanım’ dedi. Haçlılar birleşmişken bu tehdidi bertaraf etmek için birlik olmamızı istedi. O gün bir an olsun üstünden uçaklar uçan merkez binamızdan ayrılmadı. Bir an olsun millete inanmaktan, birlikten yana olmaktan vazgeçmedi. 15 Temmuz Darbe Girişiminin hemen akabinde de Ömer Halisdemir’in ve özel harekâtın binasına ziyarete gitti. Başkanımız orada şöyle bir ifade kullandı; ‘12 Eylül’de bizim çocuklar kazandı diyorlardı. 15 Temmuz da onların gayrimeşru çocukları kaybetti halk kazandı.’ Onların tankları, topları ve uçakları vardı. Ama bizim de peygamberimizin duası üzerimizdeydi ve tunç gibi iman dolu yüreğimiz ile Türk bayrağımız vardı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde şahit olduğum bir konuyu siz değerli vatandaşlarımla paylaşmak istiyorum. Şehit ailesinin bir konuşmasına şahit oldum. Hayatımda en sarsıldığım anlardan biriydi. Şehit ailesi o gün şunları konuşuyordu; ‘Eğer ayıp olmayacağını bilsem oynardım. Bizim ailemizin kanı şerefli bayrağımızın içinde yer alacak’. İşte biz böyle yüreği vatan sevgiyle dolu bir milletiz. Son olarak bütün şehitlerimiz bizim için kutsaldır. Şunu unutmayalım hainlik üniformada değil kandadır. Mehmetçik ile haini bir tutmayalım” şeklinde konuştu.

“YURTTA BARIŞI BAŞARDIK”

Evcil’in ardından kürsüye Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kazım Karsu çıktı. Karsu konuşmasında; “Burası bir er meydanı. Burada Türk polisi ve askeri kendini göstermiştir. Arkadaşlar nasıl dostlarımızın kardeşlerimizin şehit olduğunu anlattılar. Bu sözlerden sonra tek anlatacağım bir şey var. Birbirimizi sevelim. Yapamazsak Suriye, Irak, İran gibi oluruz. Mustafa Kemal Atatürk demişti ki ‘Yurtta sulh, cihanda sulh.’ Bizde yurtta barışı başardık. Şimdi sıra barışı ilan ederek birbirimizi kucaklayalım” ifadelerini kullandı..

“AMERİKA’NIN UŞAKLARI BİZİ BÖLEMEZ”

Daha sonra AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay söz aldı. Doğanay, “15 Temmuz’a dair aslında çok şey var konuşulacak. Şehit Ozan Özen kardeşimin nişanlısı Büşra, 18 yaşında ben şehit olmaya gidiyorum diyen Fatih Kalu kardeşimin dediklerini duydunuz. O hain işgal girişiminin olduğu gece bu ülkenin üzerinden parazitlerin temizlendiği gecedir. O hainlerin, alçakların, namussuzların şerefsizliklerini dip yaptığı gecedir. O gece Sakarya’dır, Dumlupınar’dır, Çanakkale’dir. Nasıl oralarda yedi düvele karşı savaştıysak aynı şekilde 1 yıl önce bu günde öyle savaştık. Kendi içimizdeki saygımızı sevgimizi eksiltmeyelim. Biz bunu yaptığımız sürece Amerika’nın uşakları, FETÖ’cüler, PKK bizi bölemez. Bu millet tankın egzozuna tişört tıkarken,  kamyonla meydanlara adam taşıyan olduğu sürece bu vatan yıkılmaz. Tankları motosikletle kovalayan gençlere selam olsun. Uçaklar kalkmasın diye mahsulünü yakan çiftçime sevgiler olsun. Yolun sonunda şehadet olduğunu bilerek yürüyen Ömer Halisdemir’e, Ozan Özen’e, Fatih Kalu’ya, Veli Bektaş’a ve 250 kardeşime selam olsun. Şehitlerimizin anne ve babalarımızın binlerce defa ellerinden öpüyorum. Bu meydanı hınca hınç dolduran hemşerilerime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ALLAH O HAİNLE BAŞ ETMEMİZ İÇİN BİZE NASİP ETTİĞİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A GÜÇ VERSİN”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Bu aziz millet 1071 yılında Malazgirt yılında Anadolu topraklarına basıyor. Anadolu’ya tutunuyoruz. Önce Selçuklu, sonra Osmanlı. Topraklarımızın her yanı şehit kanıyla yoğuruluyor. Viyana’ya kadar gidip Polatlı’ya kadar geriliyoruz ve sonra Kurtuluş Savaşı’nı başlatıyor. O komutan savaşı alıp götürüp bize bu toprakları vatan yaptı. 15 Temmuz ama bir başka. İçimizden biri, hain. Allah o hainle baş etmemiz için bize nasip ettiği Recep Tayyip Erdoğan’a güç versin. Allah ondan razı olsun. O hainlerle, bizim aldığımız uçaklar, tanklar, toplarla savaştık. Sizler sayesinde vız geldi tanklar. 15 Temmuz günü ilk konuşmayı pencereden yapmıştık. O gün il başkanımız, MHP İl başkanımız sonrasında Kazım abi yanımızda oldu. Sonra hep beraberdik. Sizlerle bizler hep beraberdik. Burada olmayan kişiler televizyonlardan şimdi kahramanlık taslıyor. Kahramanlık yolu buradan geçer. Kahramanlık yolu sizlerle olmaktan geçer. 250 şehit 2 bin 250 kadar gazimiz var. Allah hepsinden razı olsun. Kahpeler gelsin vuracaklarsa önce beni vursunlar. Hepimiz şehit ve gazi adayıyız. Allah bize bir daha o günleri bize yaşatmasın. Yaşatırsa düşmanlarımız bilsinler biz şehit olmaya hazırız” şeklinde konuştu.

“BU BÜYÜK MİLLET GECE VATANINA, SABAH EKONOMİSİNE SAHİP ÇIKMIŞTIR”

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin şunları söyledi; “ Bu gece burada olduğu gibi Türkiye’nin 4 bir yanında bütün meydanlar olduğu gibi işte bu iman, coşku, birlik ve beraberlik olduğu sürece  bizi kimse yıkamaz. Kıymetli kardeşlerim 1 yıl önce imanımıza, bayrağımıza, ülkemize sahip çıkmak için nöbetler tuttuk. Bize karşı DAEŞ, PKK, FETÖ ve yedi düvele karşı birlik mesajı verdik. Bundan sonra öncelikle şehitlerimize, gazilerimize laik olmak için çok çalışacağız. Bir sene öncesinden çok daha güçlü bir Türkiye var. Büyük hedeflerimiz var. Bu hedeflere güçlü yürümek için daha çok bir ve beraber olmalıyız. O gün öylece tanka, uçağa, helikoptere sadece göğsünü siper ederek mücadele veren Türk milleti büyük bir direniş gerçekleşmiştir. Bu büyük millet gece vatanına, sabah ekonomisine sahip çıkmıştır. Dünya’da hiçbir ülke bunu başaramaz. Hiçbir ülkenin ekonomisi öyle bir saldırıdan sonra ayakta kalamaz. Bu gün olduğu gibi uyanık olmak zorundayız. Bir olacağız, beraber olacağız üstümüze gelen saldırılara dün olduğu gibi bu günde beraber olacağız”

“SELALAR OZAN ÖZEN, FATİH KALU VE BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZ İÇİN OKUNDU”

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Selalar Kurtuluş Savaşı’nda, selalar savaşlarda okunmuştu. Selalar Ozan Özen, Fatih Kalu ve bütün şehitlerimiz için okundu. 1071’de girdik Anadolu’ya girdik. 2017’ye kadar ne savaşlar verdik. Ne 15’lik gençlerimizi şehit olarak verdik. Son olarak 15 Temmuz’da milli mücadelemizi verdik. Peygamber ocağımız ama o ocağın mensubu olmayanlar satılmışlar tarafından o katillerin operasyonuna maruz kaldı bu ülke. 15 Temmuz’da ben Bolu’daydım. Rabbim o anda bu milletten korkuyu almıştı. Hastaneleri ziyaret ettiğimizde orada o ifadelerde korku olmadığına şahit olduk. Zordur dava adamı olmak. Zor günde korkmayıp saklanmadan meydanlara koşmak”

“BİR MAHŞER GECESİYDİ”

Demokrasi meydanında son olarak Bolu Valisi Aydın Baruş konuşma yaptı. Baruş; “Milletimizin canına kast edenler tarihimizdeki en büyük ihanetlerden birini gerçekleştirdi. 15 Temmuz’da bayrağımızı dış güçlerden teşvik alan hainler Cumhurbaşkanımıza kast etmek istediler. Hedef aslında Cumhurbaşkanımız görüntüsünde milli iradeydi. Gölbaşı Özel Harekat Amirliğimize saldırdılar. Burada amaç direncimizi yok etmekti. Onlar zannettiler ki herkes kendileri gibi ihanet edecek. Bu milletin imanlı polisleri, askerleri vardı. Bu oyunları deşifre eden ve isim listelerinin MİT’imize saldırdılar. Bu darbe girişiminin bu kadar acele bir şekilde yapılması, kendilerinin deşifre olması. O akşam TRT kurumunun önünde saldırdılar. Onlar işgal bildirimini okutmak için bu kuruma saldırdılar ve oradan zorla bildiriyi okuttular. Zannettiler ki o bildiri okununca korkacağız, sineceğiz. Fakat öyle olmadı. TÜRKSAT’ı yok etmek istediler. İletişim ağımız kesilsin diye. Niyetleri bu ülkenin insanları sokaklara çıkmasındı. Milletin kendilerine huzuru sağlasın diye verdiği silahları korku salmak için kullandılar. Gerçekten bir mahşer gecesi. Bütün bunlar niye yapıldı? Bunu anlamak için tarihimize bir bakmak yeterli olacaktır. Bizler medeniyet haline sahip köklüyüz. Cihan imparatorluğu kurmuşuz. Biz tarih boyunca hak ve adalet mücadelesi vermişiz. Kanımızı canımızı vermişiz. Burası nihai vatanımız olmuş. Vatan bizim için uğrunda baş verdiğimizdir. Bayrakları bayrak yapan kandır, toprak eğer uğurunda ölen varsa vatandır.

Medeniyeti köklü tutan şeyler vardır. Alparslan 1071 Malazgirt savaşında ‘ Ey askerler eğer şehit olursam bu benim kefenim olsun. Zaferi kazanırsak istikbal bizimdir.’ Bizler cesaret ve kahramanlığı ana ilkelerimiz bildik. Biz hiç kalleş olmadık. Biz millet olarak ölümü öldürmüşüzdür. Gazi Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşı’nda 57’inci alaya ‘Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum’ dedi. Onlar içinde ölmek bir anlam ifade etmiyordu. Önemli olan isimlerinin milletin hafızasına kazınmasıydı. Biz ziynete boyun eğmemişizdir. Biz sevgi ve kardeşliği Anadolu’ya getirmişiz. Tarihe ve Anadolu’ya büyük medeniyetler hediye eden bu millet bu toprakları vatan yapmak için çalıştı ve şehitler verdi. Bizi Anadolu’dan çıkarmak isteyenler hiç başaramadı. Osmanlı tarihi boyunca bu ittifakları çok gördük. Balkan savaşlarında bizi atmak için bir araya geldiler. Çanakkale’de İstanbul’u işgal etmek için milyonlarca geldiler. Ama bu milletin torunları buna izin vermedi. İstiklal Savaşı’nda da başaramadılar. En son başımıza terörü bela ettiler. Bu maşalar PKK örgütünü çıkardılar. 40 yıldır uğraşıyorlar başaramadılar, başaramayacaklar. Orada verilen şehitler bunun teminatıdır.

“BÜTÜN ÇARELERİ TÜKENİNCE BU MİLLETİN EKMEĞİNİ YEMİŞ HAİNLERİ KULLANDILAR”

En son 15 Temmuz’da bütün çareleri tükenince bu milletin ekmeğini yemiş hainleri kullandılar. 15 Temmuz’da çok büyük bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Amaçları intikam almaktı. Milletin iradesini esir almak istediler. Amaçları buydu. Milleti birbirine düşürmek istediler. Dış güçler ve maşaları içine kapanık bir ülke istiyorlardır. Bu örgütün amacı kendisine imkan sağlayan yabancı devletlere casusluk yapmaktı. Bu bir nifak projesi. Bu sayede de toplumumuzu kargaşaya düşürmek. Bu örgüt yüz binlerce insanı usulsüz dinledi. Şantajlar yaptı, haksız yargılamaları ile adalete olan güveni sarstı. Bu örgüt manevi duyguları sömürdü. Bu örgütün çok önemli bir özelliği var. Bu ikiyüzlülük, hile ve aldatmaydı. Bizim özelliklerimizden biri doğru olmaktır. Bu örgütün esas hedefi kula kulluk yapmaktır. Onlar istiyorlardı ki liderlerine boyun eğilsin. Hiçbir şekilde başarılı olamadılar. Ülkenin başında halkın seçtiği başkanlar ve meclis var. İstikrarlı bir ekonomi var. Allah gazilerimizden ve şehitlerimizden razı olsun. Sizin bu cesaretiniz ve yüreğiniz olmasıydı bu gün millette geri dönülmeyen yaralar açacaklardı. 15 Temmuz bir demokrasi destanıdır. Türkiye’nin destanı ve istikbalinin kurtuluşudur. 15 Temmuz vatanını ve milletinin bayrağını aziz bilenlerin bayramıdır. Şanlı tarihimizin altın sayfalarına demokrasi destanı olarak tarihe geçecek. Bu millet hiçbir zaman zilleti kabul etmemiştir. Değerli kardeşlerim şehit olan kardeşlerimize rahmet diliyorum gazilerimizi şükran ve millet anıyorum. 15 Temmuz gecesinde demokrasi nöbetlerinde burada milletin mücadelesine destek olan herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından tüm Türkiye’de aynı anda selalar okundu ve demokrasi nöbeti başladı.

Kep Adresi [email protected]