reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

BÜŞRA DELİGÖZ’DEN KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİ UYARILARI

BÜŞRA DELİGÖZ’DEN KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİ UYARILARI
20 Aralık 2019 - 14:49

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Büşra Deligöz, karbon monoksit zehirlenmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Deligöz; “Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir” dedi.

Haber: Aslı Akış

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Büşra Deligöz, kış mevsiminde yaşanan “karbonmonoksit zehirlenmeleri” konusunda vatandaşlara uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Deligöz,Ülkemizde yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmelerinin hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığını, “lodos” nedeniyle her yıl onlarca kişinin özellikle sobadan olmak üzere sızan karbon monoksit gazı ile zehirlendiğini belirtti.

“KARBON MONOKSİT YANICI ZEHİRLİ BİR GAZDIR”

Deligöz, Karbon monoksit zehirlenmelerinin sıklıkla bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana geldiğinin vurgusunu yaparak; “Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir” ifadelerini kullandı.

SOBA VE BACALAR İLE İLGİLİ ÖNEMLİ UYARILAR

Soba ve bacalarla ilgili uyulması gereken kurallar hakkında da bilgi veren Deligöz; “Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmeli, kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı, aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli, sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı, iyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı, özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli, soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı, sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı, bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli, dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1m. daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı, binaların yangından korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Kep Adresi [email protected]