reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

İlaç pompaları sahiplerini buldu

İlaç pompaları sahiplerini buldu
12 Mayıs 2017 - 14:03

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yapılan “Kullanılmış Boş Zirai Mücadele İlaç Ambalajlarının Toplatılması Projesi” kapsamında İl Özel İdaresi finansmanı ile temin edilen plastik sırt pompaları (pülvarizatörleri) Bolu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kampüsünde törenle dağıtıldı.

Bolu İlinde uygulanan bu proje kapsamında İl Özel İdaresinin tahsis ettiği 50.000 TL kaynakla 1.040 adet Plastik sırt pompası ve Bolu İl Müdürlüğü kaynaklarından temin edilen eldiven, maske ve gözlükten oluşan setin dağıtımı yapıldı.

Üreticilere kendi kullandıkları veya çevreden topladıkları her 40 adet kullanılmış ilaç ambalajına karşılık 1 adet plastik sırt pompası,1 adet eldiven,1 adet maske ve 1 adet gözlük verilmek suretiyle ilimizde 41.600 adetten fazla atık ilaç kutusu toplanması sağlandı. Üreticilerin yoğun ilgisinden dolayı dağıtım bir günde tamamlandı.

 

Bolu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş; “Üreticilerin aldıkları ilaçları kullandıktan sonra rastgele çevreye atması, daha sonra bu ambalaj ve kutuların suya karışması özellikle yeraltı ve yerüstü sularının kirlenmesine ve buna bağlı olarak doğal hayata ve bizlere zarar vermektedir. Yarınlarımıza bırakmamız gereken doğamızı ve verimli tarım alanlarını da olumsuz yönde etki etmektedir. Bolu İl Özel İdaresi desteği ile gerçekleştirilen proje ile, zirai ilaç kutularının toplanarak üreticimize ufakta olsa bir katkı sağlanırken yarınlarımıza bırakmamız gereken çevremizin korunmasına büyük katkı sağlamıştır. Üreticilerimizin bu konudaki hassasiyeti takdire şayandır. Ayrıca sağladığı finansman desteğinden dolayı Bolu İl Özel İdaresine ve encümen üyelerine teşekkür ederim. Çevre ve insan sağlığı için yapılacak yatırımların ve harcamaların sosyal faydasını maddi olarak ifade etmek imkânsızdır anlayışıyla yola çıkılarak uygulaması tamamlanan projeye Bolu ili üreticileri yoğun ilgi göstermiştir. Bu durum üreticilerimizin çevreye karşı duyarlılığının da bir göstergesi olmuştur.” dedi.

 

Kep Adresi [email protected]