reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

KORONAVİRÜS HASTASINA YAKIN TEMASLILARIN KARANTİNA SÜRESİ DEĞİŞTİ!

KORONAVİRÜS HASTASINA YAKIN TEMASLILARIN KARANTİNA SÜRESİ DEĞİŞTİ!
07 Aralık 2020 - 14:45

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19’un yakın temaslılarında 14 gün olan karantina karantinanın süresinde değişiklik yapıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı tarafından yakın temaslı kişilerde karantinanın sonlandırılması ile yapılan açılamada; “Bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık  Kontrol Önleme Merkezi  (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi  (ECDC) tarafından yapılan güncellemeler ülkemiz tarafından anlık olarak takip edilmekte ve rehberlerimize entegre edilmektedir.

“Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 10. günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler.

Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir.

PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5. günden sonra evde numune alınarak yapılabilir.  PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7. günün sonunda karantina sonlandırılır.  Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir.  Bu uygulama yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler.”

Rehberde ayrıca, “Pandemi döneminde hastalık yayılımının ve yakın temasın azaltılması amacıyla iş yerleri iyi havalandırması olan, 4 metrekareye 1 kişi çalışılacak alanlar şeklinde düzenlenmelidir”  uyarısı da yapıldı.

Kep Adresi [email protected]