reklam
reklam
Köroğlu Gazetesi | Bolu
reklam

SEMT PAZARLARINDA TEDBİRLER ARTTIRILDI

SEMT PAZARLARINDA TEDBİRLER ARTTIRILDI
Bu haber 27 Mart 2020 - 15:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 Tüm dünyada olduğu gibi son dönemde Türkiye’de de hızla yayılmaya başlayan korona virüs salgını sebebiyle Bolu’daki cuma pazarı en boş günlerinden birini yaşadı.

Haber: Ömer ÇETİNASLAN

 Bolu’da, Karaçayır Mahallesi’nde kurulan Cuma Pazarı, en boş günlerinden birini yaşarken pazara gelen vatandaşlar, almak istedikleri meyve ve sebzelere dokunmadan pazarcı esnafından isteyerek alışveriş yaptı.

Koronavirüs (Covid-19) salgını önlemlerine yönelik İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, pazarlarda temel ihtiyaç ürünleri dışında zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyeceği bildirildi. Genelgenin gönderilmesinin ardından, Bolu’da bulunan semt pazarlarında da uygulama başladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgınının sebebiyle Türkiye’de alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı, 81 valiliğine ek bir genelge daha gönderdi. Genelgeye göre; vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda/temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak gibi zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek.

SOSYETE PAZARI FAALİYETLERİ DURDURULACAK

Kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri 27.03.2020 tarihinde saat 17.00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulacak.

TEZGÂHLAR ARASINDA EN AZ 3 METRE MESAFE OLACAK

Mevcut Pazar yerlerinde her bir tezgâh arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde düzenleme yapılacak. Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenip satışının yapılması sağlanacak. Bu husus pazar yerlerinde görevlendirilecek zabıta memurları tarafından sürekli kontrol edilecek.

Pazarcı esnafı kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak koruyucu önlemleri alınması sağlanacak; bu husus belediye zabıtası ve ilgili esnaf odaları tarafından denetlenerek gerekli işlem yapılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER