reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

Tüm Emekliler Sendikası Bolu Temsilciliği’nden emekliler için talepler

Tüm Emekliler Sendikası Bolu Temsilciliği’nden emekliler için talepler
26 Haziran 2020 - 11:56

Tüm Emekliler Sendikası Bolu Temsilciliği, yaptığı açıklama ile emeklilerin hak ve taleplerini sıraladı. Açıklamada, “Zaten yetersiz olan emekli maaşları salgınla beraber iyice yetersiz hale gelmiş, açlık sınırında yaşayan emekliler özellikle sağlık giderleri ve koruyucu tedbirler için yetersiz maaşlarından harcama yapmak zorunda kalmışlardır. Hakkımızı istemek, bu ülkenin her değerinde emeği olan biz emeklilerin en doğal hakkıdır. Bu hakkımızı her koşulda kullanacağız” ifadeleri yer aldı.

Tüm Emekliler Sendikası Bolu Temsilciliği tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, Korona virüs salgını sürecinde ekonomik giderlerin arttığı belirtilerek, emeklilerin talepleri ifade edildi.

Emekli maaşlarının pandemi sürecinde daha da yetersiz hale geldiğini ifade eden Tüm Emekliler Sendikası Bolu Temsilciliği, “Mart ayı başında başlayan korona virüs salgını ile gerek kişisel gerek toplumsal yaşamımızda önemli değişiklikler olmuştur. Anayasamızın amir hükmü olan sosyal devlet olmanın gereğiyle hareket etmesi gereken siyasi iktidar ne yazık ki tam tersi davranmış, bu salgından olumsuz etkilenen bütün kesimlerin kendi başının çaresine bakmayla baş başa bırakmıştır. Bu kesimin başında hiç şüphesiz emekliler gelmektedir. Zaten yetersiz olan emekli maaşları salgınla beraber iyice yetersiz hale gelmiş, açlık sınırında yaşayan emekliler özellikle sağlık giderleri ve koruyucu tedbirler için yetersiz maaşlarından harcama yapmak zorunda kalmışlardır. Ardı ardına açıklanan paketlerde ise emeklilerin hayatını kolaylaştıracak, rahatlatacak hiçbir önlem yer almamıştır” ifadelerine yer verdi.

“8 MİLYON CİVARINDA EMEKLİNİN MAAŞI 2 BİN TL’NİN ALTINDADIR”

Açıklamada, 8 milyon civarında emeklinin açlık sınırının altında maaş aldığı belirtildi: “En düşük emekli maaşının 1.500 TL olacağına dair açıklama “emeklilerin açlık sınırının altında yaşadığı” gerçeğinin yetkililer tarafından kabul edilmesidir. Aslında artış diye ifade ettikleri bu durum bir kandırmacayı ifade etmektedir. Şöyle ki: maaşı 1500 TL ye yükseltilen emeklinin maaşına gerçek anlamda 1500 TL ye ulaşıncaya kadar zam yapılmamakta, maaş artışlarından yararlanamamaktadır. Takdir edileceği gibi bu da bir iyileştirme değildir. 8 milyon civarında emeklinin maaşı 2.000 TL’nin altındadır. Yani 8 milyon yurttaşımız asgari ücretin çok altında hatta açlık sınırının altında maaş almaktadır. Bu yüke bir de maske, dezenfektan vs. giderler salgın nedeniyle eklenmiştir. Emekliler bu dönem ne yazık ki ekmekle maske arasına sıkıştırılmışlardır.”

“EMEKLİLERİN LEHİNE HİÇBİR ÖNLEM ALINMAMIŞTIR”

Pandemi sürecinde sağlık giderlerinin arttığı ifade edilerek, emeklilere tıbbi ve sosyal destek verilmesi gerektiği ifade edildi: “Yine bu dönemde emeklilerin sağlık giderleri artmış, bu konuda da destekleyici hiçbir önlem emeklilerin lehine alınmamıştır. Siyasi iktidar bu salgını adeta bahane bilip hem emekli maaşlarındaki kesintiler yapmayı istemekte hem de toplumsal yaşamımızda baskıcı politikalarını uygulamaya sokmak istemektedir. Tıbbi önlem olması gereken kısıtlama ve yasaklamaları demokratik hak arayışlarına karşı önlem olarak çıkarmaktadır. Tüm Emekliler Sendikası iktidarın bu baskıcı, yasaklayıcı yok sayıcı yaklaşımına karşı hak ve taleplerini dile getirmekte ısrarcıdır. Sendikamız başta 65 yaş üstü yurttaşlarımız olmak üzere kısıtlama ve yasaklamaya maruz kalan herkesin bütün ihtiyaçlarının merkezi ve yerel yönetim tarafından karşılıksız olarak giderilmesini her ortamda ifade etmiştir. Bu çerçevede hala salgının etkisinin azalmadığı hatta kimi illerde arttığı gerçeğinden hareketle, kısıtlama getirilen bütün kesimler başta olmak üzere her türlü maddi, sosyal ve tıbbi desteğin verilmesi sendikamızın temel hedeflerinden biridir.”

“EMEKLİLERİN YÜZDELİK ZAMLARA DEĞİL İNSANCA YAŞAYACAK ÜCRETE İHTİYACI VARDIR”

Açıklamanın devamında, emeklilere yapılan yüzdelik zamların yetersiz olduğunun altı çizildi: “Yine emekliler gülünç oranda yüzdelik zamlarla, avutulmaya çalışılmaktadır. Ülkemizin bütün birikiminde payı, emeği olan emekliler ne yazık ki siyasi iktidar tarafından bir yük olarak görülmekte, aldıkları sefalet ücretinde bile kesinti yapılmaya çalışılmaktadır. Salgın süresince destek yerine borçlandırmayı seçen ve teşvik eden siyasi iktidar, bu yolla emeklinin faiz batağına, tefeci batağına düşmesini de adeta teşvik etmektedir. Temmuz ayında maaşlarımıza yapılacak olan yüzdelik zammın derdimize çare olmayacağını, zaten temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan ve nerdeyse % 50 oranını bulan zamlarla bu yüzdelik zammın çoktan geri alındığını biliyoruz. Krizin ve olumsuzlukların sebebi emekliler değildir. Sonucunu da emekliler çekemez. Temmuz ayında yapılacak olan ve yüzdelik bile sayılamayacak zamlar ile güya enflasyon farkı komik bile denemeyecek oranlardır. Emeklilerin yüzdelik zamlara değil, insanca yaşayacak ücrete ihtiyacı vardır.”

“HAKKIMIZI İSTEMEK BİZ EMEKLİLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR”

Son olarak Tüm Emekliler Sendikası Bolu Temsilciliği, emekliler için taleplerini iletti: “Bizi açlıkla, yoksullukla, baskıyla terbiye edeceğini sananlar yanılıyorlar. Bu süreçte siyasi iktidardan taleplerimiz şunlardır:

En düşük emekli maaşı 2.500 TL düzeyinde olmalıdır.

Yılda 2 kere verilen ikramiyeler 4 sefere çıkarılmalı ve tutarı da 2.000 TL olmalıdır.

Sağlık hizmeti alırken yapılan kesinti ve katkı payları kaldırılmalıdır. Sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz ve kamu denetiminde olmalıdır.

Emekliler için Mart ayından geçerli olmak üzere 6 ay süresince her ay için 2.000 TL salgın desteği yapılmalıdır.

İkinci bir işte çalışmak zorunda kalan emeklilerin hak kayıpları devlet tarafından karşılanmalıdır.

Elektrik, su, doğalgaz, ulaşım ve temel gıda maddeleri emekliler için % 50 indirimli olmalıdır. Aradaki fark sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devlet tarafından karşılanmalıdır.

Hakkımızı istemek, hakkımızı aramak bu ülkenin her değerinde payı, emeği olan biz emeklilerin en doğal hakkıdır. Bu hakkımızı her koşulda kullanacağız.”

 

Kep Adresi [email protected]