reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“TÜRK TARİHİNİN EN MÜBAREK EN ŞANLI ZAFERİDİR”

“TÜRK TARİHİNİN EN MÜBAREK EN ŞANLI ZAFERİDİR”
26 Ağustos 2017 - 17:23

26 Ağustos 1071 tarihinde, Büyük Selçuklu Hükümdarı Alp Arslan ve Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında gerçekleşen Malazgirt Meydan Muharebesi Türklere Anadolu’nun kapılarını açan temsili savaş olarak bilinir. Alp Arslan’ın ordusunun zaferi ile sonuçlanan bu muharebede Türkler gücünü bir kez daha göstermiş oldu. Bolu Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Adem Evcil, Malazgirt Zaferi’nin 946’ncı yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bolu İl Başkanı Adem Evcil, 26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin 946’ıncı yıldönümü ile ilgili yayınladığı mesajı şu şekilde;

“Ağustos ayı milletçe elde ettiğimiz zaferlerimizin, tarihe yön vermiş başarılarımızın ve göğsümüzü kabartan kahramanlıklarımızın yaşandığı ve ortaya çıktığı bir zamanı işaret etmektedir.

Bilindiği üzere bunlardan birisi de son yurdumuzu bize kazandıran Malazgirt Meydan Muharebesi’dir.

Hürmet ve hayranlıkla andığımız ecdadımız, Sultan Alparslan liderliğinde 26 Ağustos 1071 Cuma günü, Bizans’a pençesini geçirmiş ve Anadolu’ya vatan mührünü vurmuştur. Bu kutlu galibiyetin gerisinde hiç şüphesiz, Buharalı Ebu Cafer Muhammed’in manevi desteği, yapılan fedakârlıklar, çekilen çileler, sınırları iyi çizilmiş milli stratejiler, feda edilen faziletli ömürler belirleyici ve tayin edici bir özellik göstermiştir. Malazgirt Zaferi, sonuçları itibariyle Türk tarihinin en mübarek, en şanlı ve en görkemli zaferlerinden birisi olarak tarihe nam bırakmış ve hepimizin gururu haline gelmiştir.

Her yanı bir cennet köşesi olan aziz vatanımız gözlerini 946 yıl önce açmış, hasretle beklediği sevdalılarıyla böylelikle tanışmış ve de kaderimiz olarak maddi ve manevi servetimiz olmuştur. Yaklaşık 9,5 asırdır altında kefensiz yatan şehitlerimizle, üstünde bulunan bin bir güzellikle bu topraklar şeref tacımız, inmeyecek bayrağımız ve devrolunmayacak hazinemiz olarak gönüllerde yücelmiştir.

Unutulmamalıdır ki;

Biz; ayırmak ve bölmek için bu toprakları vatanlaştırmadık.

Biz; dağıtmak ve parçalamak için bu toprakları yurt tutmadık.

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü RAHMET VE MİNNETLE YAD EDİYORUM”

Hepsinden de önemlisi biz bu mukaddes topraklarda emanetçi, kiracı, gelip geçici, konargöçer olmadık, olmayacağız. Kuşkuya yer bırakmayacak şekilde söylemek lazımdır ki, millet olarak can verdik, bedel ödedik ve üzerinde yaşadığımız her karış yeri destansı mücadelemizle vat anlaştırdık.946 yıl önceki büyük zaferimizin rövanşını almaya çalışan Bizans’ın bu çağdaki varislerine de müsaade etmeyeceğimizi, fırsat vermeyeceğimizi herkesin bilmesinde sonsuz yararlar olacaktır.

Yine Başkomutanlık meydan muharebesi ve Malazgirt zaferi ile aynı güne gelmesi asırlar sonra Türk Tarihi ve talihinin bağımsızlık mücadelesinin eşsiz bir örneğidir.

26 Ağustos 1922 akşamı Mustafa Kemal yanında Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü paşalarla beraber, Afyon Kocatepe’de ki yerini aldı ve sabah ezan sesiyle taarruz emrini verdi. 30 Ağustos 1922 tarihine kadar 4 gün süren çetin bir savaş yapıldı. Bu safhaya ” Başkomutanlık Meydan Muharebesi” adı verildi. Savaşın sonunda Türk ordusu büyük bir zafer kazandı. Malazgirt’teki ve Başkomutanlık meydan muharebesindeki şanlı muzafferiyetin yıldönümünde büyük Hakanımız Sultan Alparslan’ı ve Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle yad ediyorum.

Kanlarıyla destan, cesaretleriyle tarih yazarak bize vatan bırakan tüm şehitlerimize Cenap-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.” ifadelerini kullandı.

Kep Adresi [email protected]