reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

Vali Baruş Göynük’te incelemelerde bulundu

Vali Baruş Göynük’te incelemelerde bulundu
26 Temmuz 2017 - 10:55

Bolu’da, doğal hayatı canlandırmak amacıyla sülün yavrusunun doğaya salımı için Göynük ilçesine giden Vali Baruş, bir dizi incelemelerde ve ziyaretlerde bulundu. Bu kapsamda Vali Baruş, Hattuşa Bolu Termal Sağlık Merkezi inşaatı, Narzanlar grup yolu, Gökçesaray Göleti inşaatı ve Ali Ericek İlkokulu inşaatına giderek çalışmaların son durumları ile ilgili yetkililerden bilgiler aldı.

Bolu Valisi Aydın Baruş’un Göynük ilçesindeki inceleme ve ziyaretlerinde Göynük Kaymakam Vekili Efecan Şahin, Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan da hazır bulundu.

GÖYNÜK YENİ TERMAL SAĞLIK MERKEZİ VE TATİL KÖYÜNE KAVUŞUYOR

İlk olarak Hattuşa Bolu Termal Sağlık Merkezi ve Tatil Köyü inşaatına giden Vali Baruş, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Doğan’dan ve Hamdullah Aksakal’dan bilgiler aldı.

Yapılacak olan Hattuşa Bolu Termal Sağlık Merkezi ve Tatil Köyü’nün 40 dönüm arazi üzerine kurulacağını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Doğan, tesisin 320 dairedenve yüz yatak kapasiteli otelden oluşacağını ve 36 ay gibi bir zamanda tamamlanacağını belirtti.

“HASAT ZAMANI VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR ETMEYELİM”

Narzanlar Grup Yolu bitümlü sıcak asfalt karışımı yol bakım ve onarım çalışmalarını inceleyen ve ilk olarak Kilciler Köyü’nü ziyaret eden Vali Baruş,Köy Muhtarı Ahmet Ural ve köy sakinlerinden köy hakkında bilgiler aldı.

Daha sonra Narzanlar Köyüne giden Vali Baruş’a Narzanlar Grup Yolu çalışmaları hakkında bilgiler veren yüklenici firma Asfalt Formeni Faruk Deniz, “60 günde 7 km yolun hem altyapı çalışmalarını yapacağız hem de sıcak asfaltını atacağız” dedi.

Yol çalışmalarının hasat zamanına rastladığının altını çizen Vali Baruş, “Şu an hasat zamanı ve hasat zamanında vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli planlamalarınızı yapın. Vatandaşımız tarladan mahsulünü alırken mağdur olmasın. Gerekirse siz çalışmalarınızı gece yapın, vatandaşımız da gündüz yolu kullansın” dedi.

GÖKÇESARAY BARAJINDA SONA DOĞRU

Bolu Valisi Aydın Baruş ve beraberindekiler %98 fiziki gerçekleşmesi tamamlanmış olan Gökçesaray Barajı’na giderek yüklenici firma sahibi Ender İç ve DSİ 53. Şube Müdürlüğü Kontrol Mühendisi Kazım Doğru’dan baraj inşaatı hakkında bilgiler aldılar.

Temelden yüksekliği 42,83 metre olan Bolu Göynük Gökçesaray Barajı, 1,25 milyon metre küp su biriktirme hacmine sahip olacak. Projede şu ana kadar kil ve filtre dolgu, dipsavak, derivasyon ve dolusavak imalatları tamamlandı. Proje kapsamında, koruyucu örtü, vana odası ve kret düzenleme imalatları yapılacak. Proje tamamlandığında 2017 birim fiyatları ile dekar başına 1045 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 3,2 milyon TL katkı ve yaklaşık 1980 kişiye istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir. Projenin bölgedeki sosyal faydaları ise Gökçesaray, Hacımahmut ve Ekinciler Köylerininde toplam 3960 hektar tarım arazisi borulu şebeke ile sulanacak. Sulanacak arazilerde oluşacak verim ve gelir artışı ile köylerin sosyo-ekonomik gelişmesi hızlanacak ve köyden şehre göçün azalması hedeflenmektedir.3 ay içinde su tutulmaya başlanacak olan baraj, seneye sulama döneminde aktif olarak kullanılacak.

GÖYNÜK’TE İKİLİ ÖĞRETİM SONA ERİYOR

Vali Baruş ve beraberindekiler bir sonraki inceleme gezisini ise Bolu İl Özel İdaresi ve hayırsever Ali Aricek işbirliği ile yaptırılan ve bitme aşamasında olan Ali Ericek İlkokulu inşaatına gerçekleştirdi. Okul inşaatını inceleyen Vali Baruş, burada da yetkililerden bilgiler aldı.

Projede 16 derslikli olan ve gelecek ay teslimi yapılarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında faaliyete geçirilecek olan okulun inşaatını gezen Vali Baruş, okul inşaatının son durumu hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Egemenlik İlkokulu ve Göynük İlkokulundan toplam 362 öğrenci bu okula taşınarak İlçedeki ikili öğretim sona erecek.

PİYADE UZMAN ÇAVUŞ ŞEHİT ZİYA SARPKAYA’NIN KABRİ ZİYARET EDİLDİ

Bir dizi incelemelerde bulunmak için Göynük’e gelen Vali Baruş, Hakkari’nın Şemdinli İlçesinde 28 Temmuz 2015 tarihinde haince düzenlenen terör saldırısı neticelinde şehit olan Piyade Uzman Çavuş Şehit Ziya Sarpkaya’nın kabrini de ziyaret ederek dua okudu.

ZAFER KULESİ’NDEN GÖYNÜK’Ü İZLEDİ

Bolu Valisi Aydın Baruş, Göynük’teki incelemelerinin ardından beraberindeki heyet ve Piyade Uzman Çavuş Şehit Ziya Sarpkaya’nın babası Salim Sarpkaya ile Göynük’ün simgelerinden biri olan Zafer Kulesi’ne giderek kuleden Göynük’ü izledi ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

GÖYNÜK ZİYARETİ AKŞEMSEDDİN TÜRBESİNDE SONA ERDİ

Vali Baruş’un Göynük ilçesine gerçekleştirdiği inceleme ve ziyaretler Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin Hazretleri Türbesi ziyareti ile sona erdi. Vali Baruş, Akşemseddin Hazretleri Türbesi’nde ettiği duanın ardından Göynük ilçesinden ayrıldı.

 

Kep Adresi [email protected]