reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

YENİDOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ TAMAMLANDI

YENİDOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ TAMAMLANDI
23 Şubat 2018 - 15:57

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilimizdeki sağlık personellerine yönelik düzenlenen Yeni doğan Canlandırma Programı kapsamında verilen eğitimler tamamlanarak 44 sağlık personeli konu ile ilgili sertifikalandırıldı.

Yeni doğan Canlandırma Programı ile ilgili olarak açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammed Emin Demirkol; “Maalesef tüm dünyada yılda 4 milyon yeni doğan hayatını kaybetmekte ve bunların %23’ü doğum sonrası oksijensizliğe bağlı olmaktadır. Doğumu izleyen dakikalar bebeğin yaşama uyum sağlamasına yardım edilmesi gereken kritik dakikalardır. Bu sebeple, çalışan sağlık personelin yeni doğan canlandırma konusunda becerili olmaları ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmeleri gerekir.” dedi.

Demirkol, “Bu kapsamda ilimizde düzenlenen Yeni doğan Canlandırma Eğitimine İl Sağlık Müdürlüğü, AİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzzet Baysal Devlet Hastanesi, Özel Çağsu Hastanesi ve Özel Fatma Hatun Hastanesinden oluşan toplam 44 sağlık personeli katılmıştır.  3 gün süren eğitimin ardından yapılan teorik ve uygulama sınavında başarı gösterenlere sertifikaları verilmiştir. Oldukça hayati önem taşıyan yeni doğan c​anlandırma eğitimleri sayesinde bu alanda hizmet veren sağlık çalışanlarının da gayreti ile bu sebepten kaynaklı olası ölümlerin de önüne geçilebilir.” dedi.

Kep Adresi [email protected]