(HABER: NİLAY ÇELİK)- İYİ Parti Bolu İl Başkanlığı, tutuklanan genç gazeteciler Serkan Kafkas, Suha Çardaklı ve Batuhan Çolak için parti binasında basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya, İl Başkanı Burhan Aktaş, Merkez İlçe Başkanı Murat Güler, İYİ Parti Bolu İl Kadın Politikaları Başkanlığı katılım sağladı.

İYİ Parti Bolu İl Başkanlığı binasında yapılan basın açıklaması İl Başkanı Burhan Aktaş tarafından okundu.

“TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ DÜŞÜNCESİNE SAHİP GAZETECİLERE YÖNELİK YENİ BİR BASKI”

Gazeteciliğin, milletin derdini dert edinmek ve bunların çözümü için cesaretle doğruları yazmak olduğunu söyleyen İl Başkanı Aktaş;  “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, Cumhuriyetimizin ana unsuru olan Türk milliyetçiliği düşüncesine sahip gazetecilere yönelik yeni bir baskı politikası geçtiğimiz günlerde ifşa olmuştur. 1944’te tabutluklarda, 1980’de Mamak’ta zincirlenmek istenen Türk milliyetçiliği; 2023’te siyasi iktidarın yol açtığı sığınmacı dalgasına karşı Türk milletini bilinçlendirmek isteyen genç gazeteciler üzerinden hedef alınmıştır. Oysa bu topraklarda gazetecilik, milletin derdini dert edinmek ve bunların çözümü için cesaretle doğruları yazıp konuşabilmektir” dedi.

“BURADAN KAMUOYUNA MEMNUNİYETLE DUYURUYORUZ”

Aktaş, dosyada delil olarak yer alan pankartlara değinerek, “Gözaltına alınan ve tutuklanan genç gazeteciler de işte bu sorumluluğun bir parçasıdır. Ancak kulak verilecekleri yerde gözaltına alınmış ve tutuklanmış, bunlar yetmemiş gibi genel sağlık hakları görmezden gelinmiştir. Bu kasıtlı ve art niyetli tutum sonucunda, söylemekten utanç duyulması gereken; ‘Gönderilerinde milliyetçi paylaşımda bulundukları tespit edilmiştir’ ifadesi dava dosyasına girmiştir. Dosyada delil diye yer alan; ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez!’ pankartının fotoğrafı ise sanki bir suç unsuru gibi sunulmuştur. Buradan kamuoyuna şunu memnuniyetle duyuruyoruz: Türk milliyetçisi olmak, Türk milletinin geleceği için paylaşımlarda bulunmak; ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez!’ pankartını taşımak asla bir suç olmadığı gibi Türk milletinin her bir ferdinin görev ve sorumluluğundadır” şeklinde konuştu.

“İYİ PARTİ OLARAK SAVUNMAYI VE KORUMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Türk milliyetçiliğinin mahkûm edilmesine geçit vermeyeceklerini belirten Aktaş,  “Sözde çözümü Oslo’da, Habur’da, Kandil’de arayan; posta güvercinleriyle terör örgütü elebaşına mesajlar gönderen iktidar hem sığınmacı gündemini bastırmak hem de sözde Çözüm Süreci garabetinde yaptığı gibi Türk milliyetçiliğini yeniden mahkûm etmeye çalışacaksa buradan duyuruyoruz ki; bu tutumun karşısında dimdik bir İYİ Parti olacaktır. Bu toprakların mayasıyla yoğrulan, beş bin yıllık mazisiyle insanlık tarihini belirleyen Türk milletinin milliyetçiliğini yapmak da bu ülkenin her bir vatandaşına düşen vazgeçilmez bir haktır. Belirtmek isteriz ki Ulu Önderimiz olmasından her zaman övündüğümüz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; Ziya Gökalplerden Erol Güngörlere kadar tertemiz Türk münevverlerinin, devlet adamlarının yeşerttiği ve büyüttüğü Türk milliyetçiliği düşüncesini İYİ Parti olarak savunmayı ve korumayı sürdüreceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, Türk milliyetçiliğinin mahkûm edilmesine geçit vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.