(HABER: YASİN CELAL TORUN)- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) Bolu Şubeleri yaptıkları ortak açıklamada “2024 1 Mayıs’ında bu ülkeyi yönetenler Anayasa’yı, yasaları ve mahkeme kararlarını bir kez daha ayaklar altına aldılar. İktidar olmanın “kudretine” sığınarak SUÇ İŞLEDİLER!” dediler.

KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği Bolu şubeleri 1 Mayıs gerekçesiyle yapılan gözaltı işlemlerinin hiçbir meşruiyeti olmadığına dikkat çekerek, gözaltına alınan herkesin hemen, serbest bırakılması gerektiğini vurguladılar

“GÖZDAĞI VERMEKTEDİRLER”

Açıklamada, 1 Mayıs'ı meydanlarda kutlamaya çalışan işçi, emekçi ve halkın her türlü engellemeye rağmen yasal ve anayasal haklarını kullanmaya çalıştıkları belirtilerek; “Her türlü̈ hukuk dışı yasağa, engele, tüm şehrin bir açık hava hapishanesine çevrilmesine ve tehditlere aldırış̧ etmeden yasal, anayasal haklarını kullanarak 1 Mayıs’ı meydanlarda kutlamaya çalışan isçileri, emekçileri, halkı suçlu göstermeye çalışarak, hukuku ve Anayasa’yı hiçe sayarak suç̧ işlemeye devam etmekte ve gece yarısı operasyonlarıyla tüm Türkiye’ye gözdağı vermektedirler” denildi.

“47 KİŞİ GÖZALTINA ALINTI”

İstanbul’da evlere yapılan baskınlarla 47 kişinin 1 Mayıs’a katıldıkları gerekçesi ile gözaltına alındığına dikkat çekilen açıklamada; “ İçişleri Bakanı gözaltılar, ev baskınlarına devam edileceği mesajı vererek mevcut iktidarın baskıdan, yasaklardan, keyfilikten ve milyonlara dayatılan sömürüden beslendiğini bir kez daha tescillemiştir.

Siyasi iktidarın emekçilere bakısının manzarası, tam da Taksim alanına yürüyen kitlelere dönük tavrıdır. Onları yıl boyu sömüren, iş cinayetlerine kurban gitmelerine seyirci kalan, emeklilere açlık ücretinin yarısını reva gören bu iktidar; sıra isçi emekçi bayramına geldiğinde de, biber gazını, copu, tazyikli suyu, yani faşizmini gösterdi” ifadelerine yer verildi.

“GÜVENCESİZLİĞİ GİZLEMEK İÇİN BİZLERİ ABLUKAYA ALMAK İSTEMEKTEDİR”

İktidarın 1 Mayıs'ı yasaklama ve gözaltı operasyonları yapma amacının gerçek suçluyu gizlemek ve Anayasal düzene karşı suç işlemek olduğu iddia edilerek; “İktidarın 1 Mayıs’ı yasaklama ısrarı ve ardından yürüttükleri gözaltı operasyonlarının amacı gerçek suçluyu gizlemek ve Anayasal düzene karşı ciddi bir suçu örtbas etmektir. Bizzat kendi iktidarlarının yarattığı açlığı, yoksulluğu, güvencesizliği gizlemek için bizleri ablukaya almak istemektedir.

“TAKSİM 1 MAYIS ALANIDIR VE OLMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Bir kez daha tekrar ediyoruz: İster yasaklayın ister tüm sokaklara Tomalarınızla, polis gücünüzle barikat kurun, isterse hepimizi cezaevlerine doldurun toplumsal, tarihsel ve hukuki hakikati değiştiremezsiniz. Taksim 1 Mayıs alanıdır ve olmaya devam edecektir!” açıklaması yapıldı.

“ORTAK MÜCADELEMİZİ İNADINA YÜKSELTECEĞİZ”

Gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılması gerektiği ifade edilerek; “Taksim için mücadele etmek demokratik bir haktır ve meşrudur. İstanbul’da 1 Mayıs günü̈ işlenen bir suçtan bahsedilecekse eğer bu başta Anayasa’yı, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarını hiçe saymak, demokratik hakkın kullanımını zor kullanarak engellemek ve hukuk tanımaz keyfi operasyonlar yapmaktır. Ülkemizi sömürü̈ cehennemine çeviren bu iktidarın, emekçilere saldırarak yoksulluğa karşı ortak mücadelemizi atalete uğratmasına izin vermeyeceğiz. Her alanda ortak mücadelemizi inadına yükselteceğiz.1 Mayıs gerekçesiyle yapılan gözaltı işlemlerinin hiçbir meşruiyeti yoktur. Gözaltına alınan herkes hemen, derhal serbest bırakılmalıdır.” Paylaşımına yer verildi.

Editör: Burhan YEŞİLTAŞ