(HABER: MEHMET ŞAH ELKATMIŞ)- Bolu’nun Gerede ilçesinde AK Parti’den aday olan Mustafa Allar, Büyük Birlik Partisi’nden (BBP) aday olan yeğeni Akif Allar’dan 73 oy fazla alarak belediye başkanı seçildi. Akif Allar, oyların yeniden sayımı talebiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazda bulunmuştu. YSK, bir çok dosyayı karara bağladı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nin ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bugün de seçim sonuçlarına ilişkin itirazları değerlendirerek karara bağlandı. BBP Bolu Gerede ilçesinde oyların yeniden sayılmasını talep etti, reddedildi.

Bolu’nun Gerede ilçesinde BBP Adayı Akif Allar, 2 dönemdir belediye başkanı olan amcası AK Partili Mustafa Allar’a karşı aday oldu. 31 Mart tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde 16 bin 548 seçmenin bulunduğu Gerede’de kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti'li Belediye Başkanı Mustafa Allar, 4 bin 526 oy kazanarak üçüncü defa belediye Başkanı seçildi. Yeğeni Akif Allar ise 4 bin 453 oy aldı ve amcasından 73 oy az alarak seçimi ikinci sırada tamamladı.

Akif Allar, durum üzerine önce ilçe seçim kuruluna daha sonra da il seçim kuruluna oyların yeniden sayımı talebiyle itirazda bulundu. Buradaki itirazlardan netice alamayan Akif Allar, itirazını Yüksek Seçim Kurulu’na taşıdı. YSK’da Büyük Birlik Partisinin Gerede ilçesinde oyların yeniden sayılmasını talebini reddetti.

Editör: Burhan YEŞİLTAŞ