(Haber: Nilay Çelik) - Diyanet-SEN Bolu Şube Başkanı İsa Afacan, Gazze’ de yaşanan olaylar ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Afacan, “Biz Filistin’in, Kudüs’ün, Aksa ’nın tarafındayız” dedi.

Diyanet-SEN Bolu Şube Başkanı İsa Afacan, 10 gün önce başlayan İsrail- Filistin savaşı ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Afacan, yaşananların açık ve net soykırım olduğunu ifade ederek, bu durum karşısında sessiz kalan herkesi lanetlediklerini söyledi.

“SOYKIRIMI GERÇEKLEŞTİRENLERİ LANETLİYORUZ”

Afacan, yaşanılanların soykırım olduğunu ifade ederek, “Terör örgütü İsrail, on gündür sürdürdüğü katliamlara bugün en vahşisini ekledi. İçinde binlerce kişinin bulunduğu Al Ahli Arab Babtits Hastanesi’ni bombaladı. Aldığımız ilk haberlere göre binden fazla kardeşimizi şehit etti. Rahim olan Rabbimizden Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Aziyzün Züntikam olan, Kahhar olan rabbimizden Siyonistlere bu dünyada şiddetli bir azabı tattırmasını diliyoruz. İsrail terör örgütü, bütün dünyanın sessiz bakışları arasında son on günde binlerce masum Filistinliği şehit etti. Bunlardan en az 750 tanesi çocuk. Binden fazla kişi de bombalarla yıkılmış binaların enkazı altlında çaresizce kurtarılmayı bekliyor.  Bunun adı açık ve net olarak soykırımdır. Bu soykırımı gerçekleştirenleri, buna sessiz kalanları, destek olanları, alkış tutanları lanetliyoruz” dedi.

 “BU SOYKIRIMIN ORTAĞI AKDENİZ’E GEMİLERİNİ GÖNDEREN ABD’DİR, İNGİLTERE’DİR”

Filistin halkıyla gerçek bir dayanışma içine girilmesini gerektiğini vurgulayan Afacan, “Ulusal menfaatler insani duyarlılıkların önüne geçtiği için nerdeyse bütün ülkeler sus pus. İslam ülkeleri hesap kitap yapmayı bırakmalı ve Filistin halkıyla gerçek bir dayanışma içine girmelidir ve yine açık ve net söylüyoruz. Bu soykırımın ortağı Akdeniz’e gemilerini gönderen ABD’dir, İngiltere’dir. BM Güvenlik Konseyinde katliama arka çıkan, ülkesinde Filistin’e destek eylemlerini yasaklayan Fransa’dır. Hala İsrail’in kendini savunma hakkı vardır diyen Almanya’dır. Bütün AB ülkeleridir. Türkiye’yi de İsrail’e destek vermeye ve tarafını seçemeye çağırarak tehdit eden Avrupa Parlamentosudur. Kardeşlerim, Filistin’de yaşananlar akla karayı, sahteyle gerçeği, yalanla hakikati ayırmıştır.  Bugün Kur’an’ın ifadesiyle Furkan günüdür. Herkesin safları belli olmuştur.

Bu katliamlara din savaşı diyerek destek veren ve haçlı ittifakını kuranlar taraflarını belli ettiler” şeklinde konuştu.

“FİLİSTİN’DE İŞGALE DİRENEN YİĞİTLERİN TARAFINDAYIZ”

Afacan, İslam dünyasının doğru safta yer alması gerektiği vurgulayarak, “Bizim tarafımız bellidir. Biz Filistin’in, Kudüs’ün, Aksa’nın tarafındayız. Biz çocukları katledilen gözü yaşlı annenin, Biz anneleri babaları katledilen yetimlerin öksüzlerin tarafındayız. Biz Filistin’de işgale direnen yiğitlerin tarafındayız. Onlar İslam ümmetinin onurlu evlatlarıdır.  Onlar emperyalizme çıplak elleriyle direnen kahramanlardır. Selam olsun imanı kuşanıp işgale direnen Filistin’in yiğit evlatlarına. Selam olsun Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın mahremiyeti için canını verenlere! Onlar korku duvarlarını yıktılar. Bu saatten sonra hiçbir zulüm bu duvarı onaramaz. İslam dünyası da doğru safta yer almalı ve safları sıklaştırmalıdır. 2 milyar Müslüman ayağa kalkmalıdır. Açık ve net söylüyoruz. Bıçak kemiğe dayanmış, sabır taşı çatlamıştır. Siyonist İsrail döktüğü kanda boğulacaktır. Ama bugün ama yarın! Fethi Mübin yakındır inşallah. Allah’ın izniyle Filistin’in özgürlüğü artık sadece zaman meselesidir. Gün kardeşlerimizle dayanışma günüdür. Gün meydanları doldurma, Filistinli kardeşlerimizin sesi olma günüdür. Ant olsun, Bu vahşi savaşı başlatanlar döktükleri kanda boğulmadıkça bu hesap kapanmayacak. Barış ve huzurun tek yolu, işgalin sona ermesi, işgalcilerin defolup gitmesidir” ifadelerini kullandı.

“ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ’NDE YARGILANMALIDIR”

Filistin de yaşananların dünya için insani ve ahlaki bir sınav haline geldiğini söyleyen Afacan, “Bu katil sürüsüne karşı Birleşmiş Milletler, AB’ye, İslam İşbirliği Teşkilatı harekete geçmeli, harekete geçirilmelidir. Birleşmiş Milletler, İsrail’e yönelik aldığı kararları uygulamalıdır. Bebek katili Siyonistler, soykırım suçlamasıyla ve işledikleri diğer savaş suçları sebebiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalıdır. Bu noktada Uluslararası Ceza Mahkemesini devreye sokacak girişimlere derhal başlanmalıdır. İsrail büyükelçiliği bu ülkeyi daha fazla kirletmemeli, Türkiye’den gitmelidir. Söylenecek çok şey var ama artık sözün tükendiği yerdeyiz. Filistin, medeni dünya için insani ve ahlaki bir sınav haline geldi.  Filistin, ahlakın, adaletin, merhametin ölçütü oldu. Filistin, Talut’la Calut’un savaşıdır.  Filistin, kardeşliğin de kalleşliğin de turnusol kâğıdıdır. Filistin, Kudüs, Mescid-i Aksa… Bize Hazreti Ömer’in, Selahaddin Eyyübi’nin, Sultan Abdulhamid’in emanetidir” kelimelerine yer verdi.

İSRAİL ADLI TERÖR ÖRGÜTÜNÜ LANETLİYORUM”

Afacan, işgale karşı direnişi selamladıklarını ifade ederek, “Filistin davası; ‘Ey Rabbim! Akıtılan kanlar, dokunulan ırzlar, çiğnenen hürmetler, yetim bırakılan çocuklar, oğlunu yitirmiş anneler aşkına sana şikâyette bulunuyorum…’ diyen Şeyh Ahmet Yasin’in emanetidir. Bugün o emanete sahip çıkma günüdür. Filistin halkının işgale karşı direnişini selamlıyor, Siyonist katil sürüsünü, İsrail adlı terör örgütünü lanetliyorum.  Mazlum kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyorum. Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum.‘La galibe illallah’ Kahrolsun Siyonist Terör Devleti! Kahrolsun Soykırım Destekçileri!  Yaşasın Kudüs, Yaşasın Özgür Filistin! Yaşasın Aksa Direnişi” açıklamasında bulundu.