(HABER: HURİ AFACAN) - Senegal Belediyeler Birliği’nden eğitimci ve girişimci kökenli 13 belediye başkanı ve bir gazeteci, Senegal’in tarım, hayvancılık, sanayi ve teknolojisine katkı sağlayacak öğrencilerin yetiştirilmesi amacıyla daha iyi eğitim alacaklarını düşündükleri üniversitelerden biri olan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni ziyaret ederek, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ile görüştü.

Rektörlük makamında gerçekleştirilen toplantıya; Rektör Alişarlı başkanlığında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, Uluslararası Öğrenci Koordinatör Yardımcısı ve TÖMER Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Yılmaz Bacaklı ve Senegal’den üniversiteye misafir olan eğitimci 13 belediye başkanı ve 1 gazeteci katıldı.

Merhum hayırsever İzzet Baysal’ın kurucusu olduğu İzzet Baysal Vakfı ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi hakkında Senegalli yöneticilere bilgi veren Rektör Alişarlı, üniversitenin yükseköğretim sisteminde 3’üncü bir model olan vakıf destekli devlet üniversitesi olduğunu söyledi.

“AFRİKA COĞRAFYASINA BAKIŞIMIZ, GÖNÜL COĞRAFYAMIZLA AYNI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararasılaşma vizyonunun önemine vurgu yapan Rektör Alişarlı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Cumhurbaşkanının işaret ettiği vizyonda ilerleyişini sürdürdüğünü belirterek, “Afrika coğrafyasına bakışımız, gönül coğrafyamızla aynı. Afrika’ya yakınlığımız bu konjonktür doğrultusunda çok önemli.” diye konuştu.

Rektör Alişarlı, Senegalli heyetin uluslararası öğrenciler ve Senegal’den öğrenci kabulü ile ilgili sorularını da cevapladı. Uluslararası öğrencilere uygulanan sınav sistemi, bölüm ve programların taban puanları, kontenjan ve eğitim faaliyetleri konusunda bilgilendirme yaptı. Uluslararası öğrencilerin giderleri ile ilgili bir soruya da Rektör Alişarlı, öğrencilerimizin tüm giderlerinin kendisine ait olduğunu belirtti, dolayısıyla üniversitemiz, eğitim ihracı ile önemli bir döviz girdisine de vesile olmaktadır, dedi.

Görüşmeden memnun kaldıklarını belirten Senegalli heyet ise, misafirperverliklerinden ötürü Rektör Alişarlı ve ekibine teşekkür ederek, hem Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni hem de Bolu’yu çok beğendiklerini söyledi; bundan sonraki süreçte daha yakın ve sıkı bir iş birliği yapmayı arzu ettiklerini belirtti.