(Haber: Oğuzhan Eke) -  Bolu Belediye Meclisine giderek protesto yapan Gölcük Platformu Üyeleri,  Gölcük Tabiat Parkı’ndaki 25 bungalovun kiraya verilmesini engelledi. Meclis toplantısına başkanlık yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın eşi Meral Özcan da protestocuların arasında yer aldı. Başkan Özcan, “Yani karı – koca aynı düşünmek zorunda değil. Gerçi ben de seni protesto ediyorum, bu akşam geç geleceğim eve” dedi.

foto galeri gif-2

Kent merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Gölcük Tabiat Parkı’nda orman içerisindeki alanlara bungalov, idare ve konuk evi ile kır lokantasının yapımı için 2016 yılında Gölcük Tabiat Parkı Gelişme Planı Revizyonu projesi hazırlandı. 25 bungalov, idare ve konuk evinin yapımı için 19 Aralık 2017'de projenin ihalesi yapıldı. Bu kapsamda Bolu Belediyesi tarafından, 2018 yılında 7 milyon TL harcanarak, 25 bungalov ev yapıldı. Gölcük Platformu, doğanın yapısının bozulacağı gerekçesiyle dava açtı. 2019 yılında Bolu İdare Mahkemesi projeyi iptal etti. Danıştay, Şubat ayında, proje için verilen iptal kararını bozdu. Projenin tekrar onaylanmasıyla, bungalovların kiralama hakkı Bolu Belediyesine geçti. Bolu Belediye Meclisi Nisan Ayı 2’nci birleşiminde, bungalovların 17 yıllığına kiralanması için hazırlanan gündem maddesi görüşüldü.

TANJU ÖZCAN’IN EŞİ MERAL ÖZCAN PROTESTOYE KATILDI

Meclis toplantısı öncesinde Gölcük Tabiat Parkı’ndaki bungalov evlerin kullanımına karşı çıkan Gölcük Platformu, Bolu Belediyesi önünde protesto yaptı. Protestocular arasında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın eşi Meral Özcan da yer aldı. Meral Özcan, protesto sırasında “İlle de Bolu, İlle de Gölcük” yazılı pankart taşıdı. Belediye binası önündeki topluluk, daha sonra belediye meclis toplantısının yapılacağı salona geçti. Platform üyeleri burada ellerinde pankartlar tutarak, slogan attı.

“TAMAMEN BU KARARDAN VAZGEÇMELİSİNİZ”

Toplantının başlamasıyla beraber meclis salonuna Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan girdi. Salondaki kalabalıktan ötürü şaşkınlık yaşayan Başkan Özcan, platform adına bir kişinin konuşmasını istedi. Kürsüye çıkarak salondaki belediye meclis üyelerine seslenen Gölcük Platformu Sözcüsü Erol Perçin, “Gölcük Platformu olarak bu sürecin hukuken müdahilleri olarak, bu mahkeme süreçlerini en üst mahkemeye taşımaya devam ettik. Hukuk süreçlerini bir şekilde tüketmeye, en üst mahkemelerde yargı nazarında da karşılık beklemeye çalışıyoruz. Bizim derdimiz Bolu’muz, bizim derdimiz memleketimiz. Bizler ülkesini, memleketini karşılıksız olarak, çıkarsız olarak seven insanlarız. Koşulsuz şartsız, amasız fakatsız, Gölcük ile ilgili bu yapılaşmanın açılması, burada konaklama imkanlarının açılması durumunu komple meclis gündeminden kaldırın. Tamamen bu karardan vazgeçmelisiniz” dedi.

“BURADA ZARARI GÖRECEK OLAN BOLUSPOR”

Toplantıda konuşan Başkan Özcan, Gölcük Tabiat Parkı’ndaki son durumu anlattı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünün, tabiat parkındaki kiralama haklarını Bolu Belediyesinden almak istediğini ifade etti. Özcan, bungalov kiralamasının, Boluspor’a destek için yapılmak istendiğini belirtek, “Bu aşamadan sonra size de özel olarak söylüyorum, Sayın Bakan Bolu Belediyesinden burayı alırsa, burada zararı görecek olan Boluspor olacak en başta. Ben bugünden uyarıyorum. Bu bungalovları Doğa Koruma ve Milli Parklar istiyor. Mili Parklar Gölcük’ü Bolu Belediyesinin elinden alacak ve toplu olarak orayı ihaleye çıkacak. Siz ve biz belki o zaman birlikte protesto edeceğiz bu kararları. Ama burada arada Boluspor kaynayacak. Biz Boluspor’un mevcut kazananının elinde kalmasını sağlamaya çalışıyoruz bu aşamada. Ama zaten onu da alacaklar diyorum” dedi. Özcan’ın sözleri üzerine Gölcük Platformu üyelerinden birisi, “İki üç topçuya transfer parası vermeye gerek yok, Gölcük daha önemli” çıkışını yaptı.

KİRALAMA KOMİSYONA GERİ HAVALE EDİLDİ

Gölcük Platformu üyelerinin talepleri doğrultusunda, Bolu Belediye Meclisinde karar alındı. Başkan Özcan, gündem maddesinin tekrar komisyona havale edilmesi için oylama başlattı. Belediye meclis üyelerinin oy birliğiyle bungalov evlerinin kiralama konusu geri çekildi. Oylama sonrasında Gölcük Platformu üyeleri, alkışlarla salondan ayrıldı.

TANJU ÖZCAN, MERAL ÖZCAN’A SESLENDİ

Başkan Özcan, oylama sonrasında eylemciler arasında yer alan ve meclisi takip eden eşi Meral Özcan’a seslendi. Eşinin dünyada bir ilke imza attığını ifade eden Özcan, “Bir taraftan demokrasi açısından mutlu oldum. Yani karı – koca aynı düşünmek zorunda değil. Gerçi ben de seni protesto ediyorum, bu akşam geç geleceğim eve” şeklinde konuştu

Editör: Oğuzhan EKE