reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

GÖLKÖY BARAJI ÇEVRESİNE MESİRE ALANI İNŞA EDİLECEK

GÖLKÖY BARAJI ÇEVRESİNE MESİRE ALANI İNŞA EDİLECEK
09 Ağustos 2021 - 14:45

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in sözünü verdiği ilimizin yıllık 12 Milyon m³ su ihtiyacını karşılamakta olan Gölköy Barajı rekreasyon sahası proje çalışmasıyla ilgili bilgiler verdi. Ödeneği Bakan Yardımcısı Fatih Metin tarafından temin ve tahsis edildi. İhale işlemleri ise Bolu Valiliği koordinasyonunda DSİ İl Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Haber: Aslı Akış

Gölköy Barajı çevresinin daha iyi korunması, kontrol altında tutulması ve vatandaşların dinlenme alanı ihtiyacının karşılanması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in desteğiyle mesire alanı projesi hayata geçirilecek. Yerli ve yabancı turistlerin her dönem akınına uğrayan Abant, Yedigöller ve Gölcük gibi mesire alanlarının yeterli gelmemesi Gölköy’de mesire alanı ihtiyacını ortaya çıkardı. Böylece Gölköy mesire alanın, gölün çevresi, temizlik ve güvenlik konusunda tedbirleri alınarak yeni sezona yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Günübirlik kullanıma hizmet verebilmek amacıyla planlanan proje alanı içerisinde çatılı oturma banklarından piknik ocaklarına, göl manzarası olan yerlerde gazebolara, çocuk oyun alanlarından evcil hayvan parkına ve dezavantajlı vatandaşlarımız içinde piknik masasına da yer verilecek.

Devlet Su İşleri (DSİ) Gölköy Tesisleri’nde projenin tanıtım toplantısında konuşan Vali Ahmet Ümit, turizm yönünden yüksek potansiyeli bulunan Bolu’nun, yüzde 65’i ormanlarla kaplı, 172 göl veya gölete sahip doğa harikası bir yer olduğunu söyledi.

VALİ ÜMİT, PİKNİK YAPILMASI VE MANGAL YAKILMASINA DİKKAT ÇEKTİ

Ormanlarda ateş yakma yasağı bulunduğunu, bütün kontrollere rağmen bunun önüne tam olarak geçilemediğini vurgulayan Ümit, “Yaptığımız araştırmalarda vatandaşlarımız, piknik yapacak yer bulamadıkları için böyle bir yola başvurduklarını ifade etmektedirler. Buna karşılık ilgili idarelerin izin ve kontrolleri altında olan milli parklarda yani Abant, Gölcük ve Yedigöller gibi mesire alanlarımızda piknik yapılması, mangal yakılması mümkündür.” şeklinde konuştu.

“EN KISA SÜREDE VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETLERİNE SUNMAK İSTİYORUZ”

Bolu’nun yeni mesire alanının Gölköy Barajı çevresi olacağını vurgulayan Vali Ahmet Ümit; “Gölköy Barajı çevresi, her türlü tedbirlerin alınmasına rağmen gerek yazın gerekse kış mevsiminde, vazgeçilmezliği dolayısıyla kalabalıklara maruz kalmaktadır. Bu da özellikle çevre temizliğini ve güvenliğini tehlikeye düşürmekte. Gölköy Barajı’nın çevresini daha iyi korumak, kontrol altında tutmak, hijyen sürekliliğini sağlamak, aynı zamanda vatandaşlarımızın önemli dinlenme alanı ihtiyacını karşılamak amacıyla bu projeyi gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Vali Ümit, vatandaşların Gölköy mesire alanını rahatlıkla kullanabileceğini ifade ederek; “Piknik yapabilecekleri, dinlenebilecekleri, rahat nefes alabilecekleri, çardakları, ocakları ve parklarıyla çok önemli tesis olacak, mühim ihtiyacı karşılayacak” dedi.

“HİJYEN ŞARTLARI EN ÜST SEVİYEDE OLACAK”

Mesire alanına yönelik çalışmaların başlatıldığını belirten Vali Ümit, bu önemli hizmeti en kısa zamanda barajın hijyen şartlarını en üst seviyede temin etmek şartıyla vatandaşların hizmetine sunmak istediklerini kaydetti.

Ümit, “Gölköy Barajı’nın çevresinde oluşturulacak mesire alanı, Tarım ve Orman Bakanlığı mühendislerimiz tarafından planlanmış, projelendirilmiş ve ihale aşamasına getirilmiştir. Ödeneğini Sayın Bakan Yardımcımız Fatih Metin temin ve tahsis etmiştir. İhale işlemleri ise Valiliğimiz koordinasyonunda DSİ İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır” bilgisini de paylaştı.

KAZIM DOĞRU, PROJE KAPSAMINDA YAPILACAKLARI ANLATTI

Bolu Valisi Ahmet Ümit’in açıklamalarının ardından proje ile ilgili sunum yaparak detaylı bilgi veren DSİ 53. Şube Müdürü Kazım Doğru; “Proje alanımız 88 dekar ve maliyeti 3.5 Milyon TL’dir. Proje kapsamında 2 adet mescit, 2 adet tuvalet, 75 adet çatılı piknik masası, 80 adet ocak, 5 adet dezavantajlı vatandaşlarımız için piknik masası, 20 adet gezebo, 138 Araçlık otopark, 2 adet bisiklet parkı, 2 adet ahşap oyun gurubu, 2 adet evcil hayvan parkı, 2 adet Açıkhava kondisyon parkı ve çevre aydınlatması yapılacak” şeklinde konuştu.

VALİ ÜMİT 88 DEKARLIK ALANDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Vali Ahmet Ümit, Bolu Merkez’e yaklaşık 10 km’lik uzaklıkta bulunan Gölköy’e yapılacak olan proje hakkındaki açıklamalarının akabinde mesire alanının yapılacağı 88 dekarlık alanda incelemelerde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kep Adresi [email protected]