reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

TÜRK SAĞLIK-SEN’DEN EBELERİN ÖZLÜK HAKLARINDA İYİLEŞTİRME TALEBİ

TÜRK SAĞLIK-SEN’DEN EBELERİN ÖZLÜK HAKLARINDA İYİLEŞTİRME TALEBİ
26 Nisan 2022 - 12:54

Türk Sağlık-Sen Bolu Şubesi Başkanı Furkan Özübek, ebe sağlık çalışanlarının gününü kutlayarak ortak açıklamada bulundu. Özübek;  “Anne ve bebek sağlığının cefakar sağlık çalışanları ebe arkadaşlarımızın 21-28 Nisan Ebeler Haftası kutlu olsun diyoruz” dedi.

HABER: SERVET GÖKÇEK

Türk Sağlık-Sen Bolu Şubesi Başkanı Furkan Özübek, ebelerin çalışma koşullarında ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmasını talep etti. Sağlık çalışanları için ücret politikasında yeni bir tavra ihtiyaç olduğunu ifade eden Özübek, tek ödeme şeklinde maaşlara zam yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

“EN ÇOK ÇALIŞAN VE EN FAZLA GELİR KAYBINA UĞRAYANLAR OLDULAR”

Sağlık çalışanı ebelerin sorunlarının çözülmesinin önemli olduğunu belirten Özübek; “Anne ve bebek sağlığının cefakar sağlık çalışanları Ebe Arkadaşlarımızın 21-28 Nisan Ebeler Haftası kutlu olsun diyoruz.  Önemli gün ve haftaların tam anlamıyla kutlanmasının ise sağlık çalışanların taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguluyoruz. Ne yazık ki sağlık çalışanları pandemi sürecince en çok çalışan ve en fazla gelir kaybına uğrayanlar oldular.

“KAYIPLARIN TELAFİ EDİLMESİ GEREKLİLİĞİ ORTADADIR”

Adaletsiz ek ödeme, yok olup giden döner sermaye ile ekonomilerinde çok ciddi kayıplar yaşadılar. Alkışların yerine hakların verilmesi gerektiğini ısrarla vurgulamamıza rağmen sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek somut adımlar atılmadı. Tüm bunların üstüne toplu sözleşmede 2 yıl için imza atılan zam oranının 3 ayda tüm ekonomik değerin yitirmesi de eklenince bu durumun mutlaka düzeltilmesi, kayıpların telafi edilmesi gerekliliği ortadadır” ifadelerini kullandı.

“AİLE YAŞAMLARINI ETKİLEYEN ÇALIŞMA ŞARTLARI DÜZELTİLMELİDİR”

Vekil ebe hemşire, sözleşmeli ebe gibi istihdam modellerinin terk edilmesi, kamuda bu şekilde görev yapan tüm çalışanların kadrolu memur statüsüne alınmaları talep eden Özübek; “Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanları için ücret politikasında yeni bir tavra ihtiyaç olduğunu ifade ediyoruz. Tek ödeme şeklinde maaşlara zam yapılmasını istiyoruz.  Ücretlerin reel olarak artması için ek zammın yanı sıra refah payı ve enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi uygulamaları da hayata geçmelidir.  Ekonomik hakların yanı sıra sosyal haklarda iyileştirmeler yapılmalıdır. Vekil ebe hemşire, sözleşmeli ebe gibi istihdam modelleri terk edilmeli ve kamuda bu istihdam modelleri ile görev yapan tüm çalışanlar kadrolu memur olmalıdırlar. Anne ve bebek sağlığı hizmetini yürüten ebe arkadaşlarımızın kreş mağduriyeti sonlandırılmalı,  aile yaşamlarını etkileyen çalışma şartları düzeltilmelidir.

Sağlık çalışanlarının, ebe arkadaşlarımızın özveri ile yürüttükleri sağlık hizmetinin karşılığında onlara mali, özlük ve sosyal haklar açısından daha iyi şartlar mutlaka sağlanmalıdır. Kamuda görev yapan 55 Bin ebe arkadaşımız bunu fazlasıyla hak etmektedirler.” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MAĞDUR EDİLMEDİĞİ, MUTLU OLDUĞU BİR ÇALIŞMA HAYATI TALEP EDİYORUZ”

Özübek, sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği bir çalışma hayatı talep ettiklerini de vurgulayarak; “Biz öneriler sunuyoruz, çözüm istiyoruz. Sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği, mutlu olduğu bir çalışma hayatı talep ediyoruz.  “Ebe arkadaşlarımızın tüm sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir.” diyoruz. Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor, bu haftanın sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz.” Dedi.

Kep Adresi [email protected]