reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

VALİ ÜMİT YABANCI UYRUKLULAR İÇİN TEK TEK SIRALADI

VALİ ÜMİT YABANCI UYRUKLULAR İÇİN TEK TEK SIRALADI
22 Eylül 2021 - 10:17

Vatandaşlardan gelen şikayetler neticesinde yabancı uyruklu vatandaş temsilcileriyle bir araya gelen Bolu Valisi Ahmet Ümit, dikkat çeken hususlar paylaştı. Ümit, yabancı uyruklulardan dikkat etmesi istediği hususlar arasında, saat 21.00’dan sonra gerekmedikçe sokağa çıkmaması ve kadınlara rahatsız edici bakışlar atmamaları için uyarılar yer aldı.

Haber: Oğuzhan Eke

Bolu’da yaşayan Irak, Suriye, Afganistan, İran ve diğer ülke uyruklu vatandaş temsilcileriyle, Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda toplantı düzenlendi. Bolu Valisi Ahmet Ümit başkanlığında gerçekleşen toplantıda; İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Haluk Saygılı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Timuçin Erem, Bolu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Seçkin Özgen, Bolu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsmail Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Hanefi Taştan, İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğrt. Üy. Muhammed Emin Demirkol, İl Göç İdaresi Müdür V. Derya Erdoğan katıldı.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR AKTARILDI

Bolu Valiliği tarafından yaptırılan araştırma neticesinde, Vali Ahmet Ümit, yabancı uyruklu kişilerin, Bolu halkını rahatsız eden eylem, söylem ve davranışlarının tespit edildiğini ifade etti. Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine saygılı olunması gerektiği belirtildi. Asayiş konularında ve kişiler arası diyaloglarda dikkat etmeleri gereken hususlar, ikametlerde komşuluk ilişkileri, park, kafe, mesire alanları gibi kamuya açık alanlarda davranış biçimleri hakkında yabancı uyruklu temsilcilere bilgi aktarıldı.

“BAZI ARAŞTIRMALAR YAPTIRDIK”

Bolu Valisi Ahmet Ümit yaptığı konuşmasında; “Bugün toplumsal huzuru sürekli kılmak adına bazı hususları paylaşmak üzere sizlerle bir araya geldik. Özellikle huzur ve güven ortamının sürekli olması amacıyla Türk halkının tepkisini çeken, yabancılara karşı anti pati uyandıran eylem ve hareketleriyle ilgili bazı araştırmalar yaptırdık” dedi.

“MAZLUMLARIN YANINDA OLDUK”

Mazlumların yanında olduklarına dikkat çeken Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Biz aynı kültürün ve aynı coğrafyanın insanlarıyız. Bu salonda bulunan herkesin kader birlikteliği var. Bizler bu coğrafyanın insanları olarak hâkimiyetimizi ve varlığımızı sürdürebilmek için hep birlikte hareket etmeliyiz. Biz bugün burada kendi ilimizde yaşayan yerli ve yabancı tüm vatandaşlarımızın huzur, kardeşlik ve refah ortamında yaşamlarını idame ettirebilmeleri için bazı konuları hatırlatmalarda bulunmak amacıyla bir araya geldik. Kadim tarihimizde bize sığınan her kim olursa olsun, din, dil, ırk, cinsiyet vb. hiçbir ayrım gözetmeksizin mazlumların yanında olduk” ifadelerini kullandı.

“DEVLETİMİZ ÜLKEMİZE GELEN GÖÇMENLERİ KABUL ETTİ”

Türkiye Cumhuriyeti’nin yabancı uyruklu vatandaşlara verdiği desteğe değinen Ümit, “Tarihin her döneminde olduğu gibi özellikle son yıllarda da devletimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Komşularımızdaki insanlık dramına seyirci kalmayarak açık kapı politikası uygulamıştır. İç savaşlardan, karışıklıklardan, siyasi ve sosyal birçok nedenlerden dolayı ülkelerinden göç etmek zorunda kalan yabancılara tarih boyunca göstermiş olduğu merhameti ve hamiliği tekrar ortaya koyan devletimiz, imkanları ölçüsünde ülkemize gelen göçmenleri kabul etti. Misafirlerimizde Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine uygun hareket ederse daha rahat ederler” diye konuştu.

“AMACIMIZ HEP BİRLİKTE REFAH İÇERİSİNDE YAŞAMAKTIR”

Toplantıya iştirak eden ilimizde yaşayan yabancı uyruklu misafirlerin temsilcilerinin talep, istek ve görüşlerini dinleyen Vali Ümit, “Elbette ki Bolu’da yaşayan tüm yabancılar sizler değilsiniz. Ama biz sizleri kendi ülkelerinizden Bolu’ya gelen ve burada yaşayan diğer insanlara burada konuşulanları anlatmanız için davet ettik. Sizlerden beklentimiz; burada konuşulan konuları, toplumsal sorunları ve çözüm yollarını çevrenizdeki tüm yabancı misafirlerimize anlatmanızdır. Birlik ve beraberliğe önem vererek tahriklere kapılmadan doğrudan ayrılmamanızdır. Amacımız hep birlikte karşılıklı anlayış, huzur, barış, kardeşlik ve refah içerisinde yaşamaktır” şeklinde konuştu.

MADDELER TEK TEK SIRALANDI

Yapılan araştırmaların neticesinde elde edilen sonuçlara göre gerekli uyarıları yapan Vali Ahmet Ümit:

— Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine saygılı olunması,

— Toplumla uyum içerisinde hareket edilmesi,

— Park, bahçe, meydan gibi kamusal alanlarda gruplar halinde dolaşılmaması.

— Sosyal medya üzerinden paylaşılan mesajlara dikkat edilerek birlik ve beraberliği bozucu yanlış anlaşılmalara sebep olacak ifadeler kullanılmaması,

— Siyasi tartışmalara girilmemesi ve gerginliklerden uzak durulması,

— Toplumun tepkisini çekecek eylem ve davranışlardan uzak olunması,

— Özellikle kadınlara karşı sabit bakışlardan, rahatsız edici sözlerden ve davranışlardan uzak olunması,

— Kendi aranızda bireyler arasında meydana gelen münferit olayların büyütülmemesi,

— İş yeri sahiplerinin iş yerlerinin isimlerinin Türkçe konulması,

— Covid 19 aşılarının yaptırılması,

— Türkçe dil kurslarına ve meslek edindirme kurslarına katılım sağlanması,

— Saat 21:00’den itibaren zorunluluklar dışında herkesin evinde olması,

— Herhangi bir şekilde diğer sakinleri rahatsız edecek yüksek sesli konuşmalardan ve görüntülerden uzak durulması,

— Yüksek sesle etrafı rahatsız edecek şekilde müzik dinlenilmemesi,

— Kişisel temizliğe ve çevre temizliğine dikkat edilmesi,

— Toplumumuzun ahlaki değerlerine karşı hassas olunması,

— Kamu düzenini ve güvenliğini bozan kişiler görüldüğünde mutlaka güvenlik güçleriyle irtibat kurulması,

— Park, bahçe, meydan gibi kamusal alanlarda gruplar halinde bulunulmaması,

— Kurumsal sosyal medya hesapları dışında yapılan paylaşımlara itibar edilmemesi,

— Toplumda meydana gelen olumsuz olayların sosyal gerginlik haline dönüştürülmemesi,

— Kanunlara göre bir suç işlendiğinde bu eylem mutlaka cezalandırılacağından nelerin suç olduğunun öğrenilmesi, güvenlik kuvvetlerimize yardımcı olunması.

— Hepimizin sığınağı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kıymetinin bilinmesi, ülke menfaatlerini koruma konusunda hassas olunması,

— Türk Bayrağı’nın dışında herhangi bir bayrak, flama, afiş ve benzeri sembollerin taşınmaması,

— Mutfaklarda aşırı baharatlar kullanılarak koku sebebiyle komşuların rahatsız edilmemesi,

Hususlarında bütün yabancı misafirlerimizden daha duyarlı ve titiz olmasını istedi.”

Kep Adresi [email protected]