(HABER: SERVET GÖKÇEK) - Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Genel Sekreteri görevinden istifa eden İhsan Ağcan, Nizip Belediye Başkanlığına Adalet ve Kalkınma Partisinden aday adayı oldu.

Gaziantep Memur-sen Kurucu il Başkanlığı görevini yapan daha sonra sırasıyla Gaziantep Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcılığı, Ankara Etimesgut Belediye Başkan Yardımcılığı, Bolu Belediye Başkan Yardımcılığı, Haliliye Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerini başarı ile yürüten son olarak da Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Genel Sekreteri olarak görev yapmakta iken görevinden istifa eden İhsan Ağcan, Nizip Belediye Başkanlığına Adalet ve Kalkınma Partisinden aday adayı oldu.

Yaklaşık 25 yıl profesyonel anlamda belediyecilik yapan ve Nizip için önde gelen adaylardan gösterilen İhsan Ağcan, başvuru dosyasını AK Parti Nizip İlçe Başkanı Av. Muharrem Cankesen'e teslim ederek resmi başvurusunu tamamlamasının ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığını açıklamasını bekliyor.

İHSAN AĞCAN KİMDİR?

1966 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’in Nizip ilçesinde tamamlayan Ağcan, 1989 yılında Van 100 Yıl Üniversitesinden Ön Lisans ve 1997 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun olarak Yüksek Öğrenimini tamamladı. İş hayatına 1989 yılında genç ve idealist bir eğitimci olarak Bingöl- Genç Yatılı Bölge Okulunda öğretmen olarak başladı.

1992 ve 1999 yılları arasında Gaziantep Atatürk İlköğretim Okuluna Müdür yardımcısı olarak atandı. Eşref-i Mahlukat olan insanoğluna hizmet etmek için, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturu ile 1999 yılında belediyeciliğe adım attı. Belediyecilik alanında ilk görev yeri 1999-2004 yılları arasında Gaziantep Şehitkamil Belediyesinde Özel Kalem Müdürlüğü ve Başkan Yardımcılığı yaptı. 2004- 2009 tarihleri arasında Etimesgut Belediyesinde başkan yardımcısı, yaklaşık 16 senedir Bolu Belediye Başkan Yardımcılığı görevi, yaklaşık 2 senedir de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Gelen Sekreteri olarak görev yaptı. 1996-1999 yılları arasında, Gaziantep Memur-Sen ve Eğitim-Bir Sen Kurucu Başkanlığı, 1992-1996 yılları arasında Gaziantep Öğretmenler Vakfı Başkanlığı, 1993-1996 yıllarında Gökkuşağı Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, 1990-1992 yıllarında Genç İlçesi Kurucu Öğretmenler Vakfı Başkanlığı, gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulundu.

Sosyal faaliyetlerin yanı sıra, mesleki anlamda da çeşitli seminerler ve teknik incelemelerde bulundu. Bunlardan bazıları; 2005 yılında TODAİE de ( Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü) Stratejik Planlama teknikleri ve uygulamaları seminerleri, 2006 yılında Ankara İli Stratejik Planı çalışma heyetinde bulundu ve Takdir Belgesi aldı. Etimesgut Belediye Başkanlığı tarafından 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında maaşla ödüllendirme ve takdirname aldı. 2003 yılında Suriye Halep, Şam, Rakka, Telabyat kentlerinde belediyecilikle ilgili teknik inceleme çalışmalarında bulundu. Almanya (Frankfurt, Münih, Köln, Düren, Acheen), Hollanda (Amsterdam),Belçika (Brüksel), Fransa (Paris) kentlerinde belediyecilikle ilgili teknik inceleme çalışmaları (2006) mevcuttur.

Editör: Ebru Buket EKE