reklam
reklam
Köroğlu Gazetesi | Bolu
reklam

ATATÜRK YAŞAMA VEDA ETTİ (10 KASIM 1938)

ATATÜRK YAŞAMA VEDA ETTİ (10 KASIM 1938)
Bu haber 05 Kasım 2019 - 13:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

1938 yılının Kasım ayı… Atatürk uzun bir süredir hasta… Türk ulusu korku içinde… Herkesin kulağı radyoda… Radyoda yayınlanan haberlerde…

Günlerden 10 Kasım Perşembe… Sabah saatleri… Radyonun yayını birden kesildi ve spiker Baki Süha Edipoğlu, sesi titreyerek önündeki metni okumaya başladı:

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin resmi tebliğidir.

Müdavi ve müşavir tabiplerin neşredilen son raporu, Atatürk’ün dünyaya gözlerini kapadığını bildirmektedir. Bu acı hadise ile Türk Vatanı büyük kurucusunu, Türk milleti ulu şefini, insanlık büyük evladını kaybetti. Milletimize içimiz yanarak, bu tarife sığmayan ziyadan dolayı en derin taziyelerimizi sunarız.”

O, kuşkusuz ki eşsiz bir lider, savaş meydanlarında efsanevi bir komutan, devlet kuran büyük siyaset adamı, milletin çehresini değiştiren kudretli bir devrimciydi. Bu vasıflarıyla, insanlık tarihinin tanıdığı en büyük şahsiyetlerden biri olduğuna şüphe yoktur.

Atatürk’ü gerçek manada anlayabilmek için onun hayatına bakmak, neler yaptığını, neyi hangi düşünceyle yaptığını iyi analiz edebilmek gerekir. Onun düşünce ve devrimlerinin temelinde “tam bağımsızlık ve özgürlük” aşkı yatar. Atamızın “Kurtuluş Savaşı”yla vermiş olduğu büyük mücadelesi, genç Türk devleti için en acil ve önemli ihtiyacın, “tam bağımsız ve özgür bir cumhuriyet düzeni” olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Türk Milleti ile omuz omuza verdiği savaş, onun başka ülkelere bağımlı bir milletin zamanla tarih sahnesinden silineceğini bilmesinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir sona asla razı olmayan büyük önder Atatürk, “Ben yaşayabilmek için mutlaka müstakil bir milletin evladı kalmalıyım. Milli istiklal bence bir hayat meselesidir” demiş ve mücadelesine temel teşkil eden unsurlardan birini bu ifadesiyle dile getirmiştir.

Atatürk, ülke sorunlarını çözerken daima aklın ve ilmin gereklerine göre hareket etmiştir. Olayları geniş ve detaylı düşünmüş, basit hedefler peşinde değil, gelecek nesilleri bile rahat ve huzur içinde yaşatacak köklü çözümler peşinde olmuştur. Her zaman vatanın ve milletin menfaatlerini gözetmiştir. Halkına inanan ve güvenen bir lider olma özelliği, onu diğer tüm liderlerden ayıran en önemli özelliktir belki de. Bunu “Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir… Türk milleti, milli birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir…” sözleriyle ifade etmiştir.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Atatürk, özel yaşamında sadelik içinde yaşadı. Fransızca ve Almanca biliyordu. Zengin bir kitaplık oluşturmuştu. Akşam yemeklerine devlet ve bilim adamlarını, sanatçıları davet eder, ülkenin sorunlarını tartışırdı. Temiz ve düzenli giyinmeye özen gösterirdi. Doğayı çok severdi. Sık sık Atatürk Orman Çiftliği’ne gider, çalışmalara bizzat katılırdı.

Yakalandığı siroz hastalığından kurtulamayarak 10 Kasım 1938 saat 09.05’te İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Cenazesi 21 Kasım 1938 günü törenle geçici istirahatgâhı olan Ankara Etnografya Müzesi’nde toprağa verildi. Anıtkabir yapıldıktan sonra naşı görkemli bir törenle 10 Kasım 1953 günü ebedi istirahatgâhına gömüldü.

O, ulusumuzun tarihinde ve gönlünde ebediyen yaşayacaktır.

YABANCI GÖZÜYLE ATATÜRK

—O kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı. Prof. Walter L. WRIHT Jr.

—Atatürk, yalnız Türk Milleti’nin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O’ nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk. Sucheta KRIPALANI (Hint Parlamento Heyeti Başkanı)

—O, yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için, Ona çok uzaklardan bakmak gerekir. Claude FARRER (Yazar)

—Atatürk, dünyanın çok nadir yetiştirdiği dâhilerdendir. O, dünya tarihinin seyrini değiştirmiştir. Annahar Gazetesi (Lübnan)

Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. Vladimir İliç Lenin, Rus İhtilali Lideri, 1921

Yeni Türk Devleti ile Ankara Antlaşması’nın imzalanması nedeniyle; “Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı” diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: “Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.” Aristide Briand, Fransa Başbakanı, 1921

05 KASIM

1840- Afganistan, İngilizlere teslim oldu.

1914- İngiltere, Türkiye’ye savaş ilan etti.

1919- Gaziantep, Fransızlar tarafından işgal edildi.

1919- Sivas’ta kadınlar Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti’ni kurarak, daha sonra oluşturulacak benzeri kuruluşlara önderlik etti.

1925- Ankara Hukuk Mektebi açıldı.

1936- İstanbul’da bulunan Siyasal Bilgiler Okulu Ankara’ya taşındı.

1991- Filipinlerde, sel felaketinde yaklaşık 7 bin kişi öldü.

06 KASIM

1917- Finlandiya bağımsızlığını ilan etti.

1918- Çanakkale Boğazı, İngiliz ve Fransızlarca işgal edildi.

1922- Peyam-ı Sabah gazetesinin başyazarı Ali Kemal, kaçırılarak İzmit’e getirildi. Yapılan sorgusunda adaletin karşısına çıkmaya hazır olduğunu, bundan sonra Mustafa Kemal’in milli davası için çalışacağını söyledi. Ankara’ya götürülürken yolda linç edildi.

1936- İzmit Sümerbank Selüloz ve Kâğıt Fabrikası açıldı.

1955- Kayseri Şeker Fabrikası’nda üretime başlandı.

1981- YÖK Yasası yürürlüğe girdi.

1989- Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP) kuruldu.

07 KASIM

1892- İstanbul’da Darülaceze’nin temeli atıldı.

1917- Sovyetler Birliği kuruldu.

1920- Türk ordusu Gümrü’yü işgal etti.

2003- Dünyanın en büyük yüzen kitap fuarı ”MV Daulus” İzmir’in Alsancak Limanı’na geldi.

08 KASIM

1923- Hitler, Münih’te ilk siyasi çıkışını yaptı. Bu başarısız çıkışın ardından 4 gün sonra 12 Kasımda tutuklandı ve cezaevinde ”Kavgam”ı yazdı.

1937- Celal Bayar hükümetinin programı TBMM’de okundu. Bayar hükümeti güvenoyu aldı.

1938- Atatürk, ölümle sonuçlanacak olan ikinci ağır komaya girdi.

2011-Fransız paleontologlar, Türkiye’de ilk kez dinozorların ortaya çıkmasından önce yaşamış 280 milyon yaşında bir kertenkelenin izlerini keşfetti.

09 KASIM

1918- İngilizler, Seddülbahir ve Kumkale’ye kuvvet çıkararak Çanakkale Boğazı’nın her iki tarafını işgal etti.

1918- Almanya’da Cumhuriyet ilan edildi.

1935- Japon birlikleri, Çin’de Şanghay’ı işgal etti.

1936- Montreux Boğazlar Sözleşmesi resmen yürürlüğe girdi.

1982- Kenan Evren, 101 pare top atışıyla Cumhurbaşkanı oldu.

1985- Karpov’u yenen Kasparov, Dünya Satranç Şampiyonluğunu kazandı.

1989- Turgut Özal, yemin ederek Cumhurbaşkanlığı görevine başladı.

1989- Berlin Duvarı yıkıldı.

1991- Türkiye, Azerbaycan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke oldu.

10 KASIM

1938- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, yaşama gözlerini yumdu.

1953- Atatürk’ün naaşı, törenle Anıtkabir’e nakledildi.

1992- Türkiye’nin ilk cep denizaltısı, dalışını Bodrum’da gerçekleştirdi.

11 KASIM

1918- Birinci Dünya Savaşı sona erdi.

1938- TBMM, Atatürk’ün ölümüyle boşalan Cumhurbaşkanlığına Malatya mebusu İsmet İnönü’yü, birleşimde bulunan 348 üyenin oyu ile seçti.

1973- İsrail ile Mısır, ateşkes antlaşması imzaladı.

1976- Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında, 10 yıl süreyle elektrik alışverişini düzenleyen anlaşma imzalandı.

2004- Filistin lideri Yaser Arafat, Paris yakınlarındaki bir askeri hastanede vefat etti. Arafat’ın cenazesi ertesi gün Kahire’de düzenlenen törenden sonra Ramallah’ta toprağa verildi.

2005- Turgut Özakman’ın ”Şu Çılgın Türkler” adlı eseri 8 ayda 212. baskıya ulaşarak 424 bin adet satıldı.

2008- Kurtuluş Savaşı’na katılan hayattaki son gazi Mustafa Şekip Birgöl, 105 yaşında vefat etti.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER