İzmit Kâğıt Fabrikası; yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde fabrikaların peş peşe açıldığı yıllarda kuruldu. Kâğıt ihtiyacı o döneme kadar ithal edilen ve ülkemizde işlenen kâğıtla karşılanıyordu. Bu durum, Fransa'da Grenoble Üniversitesi Fransız Kâğıt Mühendisliği Okulu'ndan mezun olan genç mühendis Mehmet Ali Kağıtçı'nın, yurda dönerek bir kâğıt sanayisinin kurulması için çalışmasına kadar devam etti.

Yerli kâğıdı üretecek modern bir kâğıt fabrikasının kurulması, İzmit Kâğıt Fabrikası'nın kuruluşundan önce 1930'larda gündeme geldi. Önce Tekel Bakanlığı'nın ihtiyaçlarını karşılamak için bir kâğıt fabrikası kurulması düşünüldü. Ancak; kurulacak böyle bir fabrikanın mutlaka zarar edeceği yolunda yazılıp çizilenler karşısında

Hükümet dosyayı kaldırdı. Yerli kâğıt üretilmesini destekleyenlerin itirazlarının yükselmesi, konuyu Atatürk'ün masasına getirdi.

Başbakan İsmet İnönü ve bakanlarla yapılan toplantı sonucunda hükümetin elindeki verilerle böyle bir fabrikanın başarılı olamayacağı sonucuna varıldı. Atatürk'ün, yeni kurulan Cumhuriyet hükümetinin açacağı bir fabrikanın zarar etmesinin kötü örnek olacağını ve ümit kıracağını düşünmesi karşısında fabrikanın kurulmamasına karar verildi.

O günlerde İş Bankası'nın başında bulunan Celal Bayar ise böyle bir fabrikanın zarar etmeyeceğine inanıyordu. Bayar, Mehmet Ali Kâğıtçı ile Ankara'da yaptığı görüşme sonunda, böyle bir fabrikanın zarar etmeyeceğine ikna oldu ve böylece kâğıt fabrikasının kurulmasına karar verildi. Türkiye'de kâğıt, karton, ambalaj kâğıdı, gazete kâğıdı ve sigara kâğıdı üretecek bir fabrikanın projeleri Mehmet Ali Kağıtçı'nın yönetiminde hazırlandı.

Bir süre sonra İktisat Bakanı olan Celal Bayar; kâğıt fabrikası projesini, kurulacak olan Sümerbank'ın, yani devletin üstlenmesini uygun görüyordu. Sümerbank'ın 3 Haziran 1933'te kurulmasıyla, Birinci Sanayi Planı'nda yer alan kâğıt fabrikası için çalışmalar başladı. Fabrikanın kurulacağı yer olarak; bir kâğıt fabrikası için gerekli alt yapının; kömürün, suyun ve işçinin bulunduğu, ham maddenin ve mamul maddenin en kolay nakledileceği kent olarak, İzmit seçildi.

FABRİKANIN KURULUŞU

İzmit Sümerbank Selüloz ve Kâğıt Fabrikası'nın temeli 14 Ağustos 1934'te Başbakan İsmet İnönü tarafından atıldı. Fabrikanın tesisi için kuruluş hazırlıkları, daha sonra fabrikanın müdürü olan Mehmet Ali Kâğıtçı tarafından yürütüldü. Toplam değeri 30 bin 400 lira olan ve 121 bin 864 metrekare arazi üzerine kurulan İzmit Kâğıt Fabrikası; kâğıt fabrikası ve mekanik hamur ünitesi olmak üzere iki ana birimden oluşturuldu. Daha sonra ise güç santrali, hizmet binaları, kazan dairesi ve tamirhane gibi bölümler de fabrika ek binaları olarak inşa edildi.

Fabrika inşaatı, çeşitli aksilikler nedeniyle 1936 Ocak ayı sonunda tamamlanabildi. Deneme üretimi ise 18 Nisan 1936'da yapıldı ve ilk kâğıt imal edildi. İzmit Kâğıt Fabrikası, dönemin İktisat Bakanı Celal Bayar tarafından 6 Kasım 1936'da, Ankara ve İstanbul'dan gelen “iki uzun tren dolusu” davetlinin katılımıyla törenle açıldı.

“MEDENİYET HAMURU...”

Atatürk'ün; İzmit Kâğıt Fabrikası'nda üretilen yerli kâğıtta basılan 19 Mayıs 1936 tarihli Ulus gazetesinin bayram ekini incelediğinde söylediği şu söz, İzmit Kâğıt Fabrikası'nın bunca yıllık tarihinin özeti niteliğinde: “Medeniyet hamuru...”

1944 yılında İzmit İkinci Kâğıt Fabrikası, 1954 yılında da Üçüncü Kâğıt Fabrikası işletmeye alındı. 1955 yılında Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları İşletmesi Kanunu yürürlüğe girdi, böylece SEKA kurulmuş oldu. “Türkiye'nin ilk kâğıt karton fabrikası” olan SEKA İzmit, 10 bin ton/yıl kapasite ile kuruldu ve daha sonra eklenen fabrika ve tesislerle 5 kâğıt, 2 oluklu mukavva, 1 selüloz ile 1 klor-alkali fabrikasına kavuşarak bütünleşmiş bir tesis haline geldi. 1980 yılına gelindiğinde kapasite 140 bin ton/yıl'a ulaştı.

ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ

SEKA İzmit İşletmelerinde, 10 Mart 2005 tarihinde kâğıt üretimi durduruldu. Tüm varlıklarıyla beraber İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi.

16 NİSAN

1919- Fransızlar Afyon'u işgal etti.

1920– Şeyhülislam Dürrizade'nin fetvasına karşılık, Ankara müftüsü Rıfat Efendi (Börekçi) ve 153 müftü ile din adamı, halktan milli direnişe sahip çıkmasını istedi.

1972- İnsanoğlunun 5. ay yolculuğu, ''Apollo 16'' uzay aracıyla başladı.

1988- İsrail komandoları, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) askeri komutanı Ebu Cihad'ı Tunus'ta öldürdü.
1994- RTÜK'ün oluşturulduğu Kanun, TBMM'de kabul edildi.

2017- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişi öngören 18 maddelik anayasa değişikliği için halk oylaması yapıldı.

2021- Malatya Yeşilyurt Belediyesi tarafından Almanya'ya gezi amaçlı gönderilen 43 kişi geri dönmedi. Bu kişiler hizmet damgalı pasaport (gri pasaport) ile yurtdışına çıkmışlardı.

17 NİSAN

1920- Fevzi (Çakmak) Paşa, Kurtuluş Savaşı'na katılmak üzere İstanbul'dan ayrıldı.

1924- İtalya'da genel seçimleri, Benito Mussolini'nin Faşist Partisi kazandı.
1940- Köy Enstitüleri Kanunu kabul edildi.

1993- Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Çankaya Köşkü'nde geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı
Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

2020- Yeni İnfaz Yasası, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 45 bin hükümlü tahliye edilecek.

18 NİSAN

1920- İstanbul Hükümeti, Milli Mücadele'yi yürüten Kuvayı Milliye'ye karşı Hilafet Ordusu kurdu. Kuvayı İnzibatiye de denilen bu ordu, Adapazarı dolaylarında çıkarılan Anzavur isyanını destekledi, ancak Ankara Hükümetinin düzenli birliklerine yenildi.

1936- İzmit Kâğıt Fabrikasında ilk kâğıt imal edildi.

1960- CHP'yi ve basını soruşturmak üzere TBMM'de Tahkikat Komisyonu kuruldu. İnönü, ''Bu demokratik rejim
istikametinden ayrılıp onu baskı rejimi haline götürmek tehlikeli bir şeydir. Bu yolda devam ederseniz ben de
sizi kurtaramam'' dedi.

2007- Malatya'da, Hıristiyanlık ile ilgili kitaplar dağıtan Zirve Yayınevi'ni basan saldırganlar, biri Alman 3 kişiyi öldürdü.
2018- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 24 Haziran'da erken seçime gideceğini açıkladı.

2018- OHAL yedinci kez uzatıldı.

19 NİSAN

1920- Beypazarı, Nallıhan isyanları başladı.

1926- Türk karasularında her türlü denizcilik işlerini Türk vatandaşlarına tahsis eden ve ecnebilerin kabotaj
hakkına son veren Kabotaj Kanunu kabul edildi.

1971- Sovyetler Birliği, dünyanın ilk uzay istasyonu ''Salyut I''i uzaya gönderdi. 15 metre uzunluğundaki
istasyon, bilimsel bir laboratuardı.

1995- Çelik harekâtında terör örgütü PKK'nın kullandığı mağaralarda 4,5 ton uyuşturucu ele geçirildi.

20 NİSAN

1924- 1924 Anayasa'sı kabul edildi.

2005- Turgut Özakman'ın satış rekorları kıracak olan ''Şu Çılgın Türkler'' kitabı yayınlandı. Kitap, Kurtuluş
Savaşı'nı bütün yönleriyle bir roman kurgusu içinde anlatıyor.

2012- “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısıyla gönüllere taht kuran ünlü sanatçı Ayten Alpman 83 yaşında vefat etti.

21 NİSAN

1920- Mustafa Kemal Paşa'nın vilayetlere, Meclisin 23 Nisan 1920 tarihinde açılacağını bildiren genelgesi.

1922- İtalyanların Söke'yi boşaltmaları üzerine Yunan kuvvetleri Söke'ye girerek, kasaba ve çevresini işgal etti.

1964- Rum Patriği Vekili Emilyanos ile Metropolit Canavaris, Türkiye aleyhine faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle sınır dışı edildi.

2019- Ana muhalefet lideri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Çubuk ilçesindeki Akkuzu mahallesinde düzenlenen şehit cenazesi töreninde, bir grubun saldırısına uğradı.

22 NİSAN

1920- 24. Tümen komutanı Yarbay Mahmut, Hendek'ten Düzce üzerine yürürken, asiler tarafından şehit edildi.

1924- Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü kuruldu. Anadolu Demiryollarının
devletleştirilmesine ilişkin yasa benimsendi.

1933- Türkiye ile Osmanlı Düyunu Umumiye Hamilleri arasında imzalanan antlaşmayla Osmanlı borçlarının
tasfiyesi sağlandı.

1940- Siirt'in güneyindeki Beşiri yakınlarındaki Raman Dağı'nda 1042 metre derinlikte petrol bulundu.

2018-15 CHP milletvekili, parti göreviyle istifa edip İYİ Parti'ye geçti. "Milli İrade Formülü" adı verilen bu atılım ile İYİ Parti, Meclis'te grup kurma sayısına ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etti.