reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

ANNELER GÜNÜ (09 MAYIS 1955)

ANNELER GÜNÜ (09 MAYIS 1955)
02 Mayıs 2021 - 11:23

Anneler için yapılan kutlamalar yüzyıllar öncesine dayanıyor ve Sümerlere dek uzanıyor. İlkçağlardan bu yana İştar, Kybele, Rhea ve daha birçok isimle analık, doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkarak doğanın uyandığı, yeniden doğduğu bahar mevsimiyle özdeşleşti. Her bahar yapılan coşkulu kutlamalar bir gelenek halini alarak binlerce yıl kesintisiz olarak sürdü.

1600’lü yıllarda İngilizler arasında ‘Annelerin Pazar’ı’ adı ile Lent döneminin 4. Pazar günü kutlamalar yapılmaya başlandı. Zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler, bu özel günde izinli sayılarak tüm günlerini evlerinde anneleriyle geçiriyorlardı. Annelerine ‘Anne Keki’ adlı bir pasta götürme âdeti de yerleşmişti.

Tarihte ilk resmi ‘Anneler Günü’ fikrini ortaya atan kişi, Julia Ward Howe. Barış savunucusu Howe, her yıl 2 Temmuz’un barış adına Anneler Günü olarak kutlanmasını önerdi. Birkaç yıl sonra ilk ‘Anneler Günü’ toplantısını Boston’da düzenleyen Howe’un ardından Kentucky’li bir öğretmen olan Mary Towles Sasseen, 1887’de ilk ‘Anneler Günü’ kutlamalarını başlattı. Sasseen’i Indiana South Bend’den Frank Hering izledi ve 1904 yılında ‘Anneler Günü’nün kutlanması için geniş bir kampanya başlattı.

Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD’de, Philadelphia’da yaşamaya ve çalışmaya başladı. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905’de de annesini kaybetti. Sürekli annesi ile beraber yaşamasına rağmen öldükten sonra “Ona hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği”ne inanıyor ve bunun ezikliğini duyuyordu. İki sene sonra Mayıs’ın ikinci pazarında, annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açtı.

Fikir kabul gördü, anneler memnun kaldı, babalar itiraz etmedi, Amerika’nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteği sağladı. İlk anneler günü, Jarvis’in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton’daki bir kilisede, 10 Mayıs 1908’de, 407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlandı. Jarvin, her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane verdi. O günden sonra, temizliği, asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika’da anneler gününün sembolü olarak kabul edildi.

Sıra anneler gününü “milli bir gün” olarak kabul ettirmeye gelmişti. Jarvis, tarihte tek bir kişi tarafından gerçekleştirilen en başarılı mektup yazma kampanyası ile gazete patronlarından işadamlarına, devlet adamlarından din adamlarına kadar ulaşabildiği herkese bu fikrini iletti. Fikir o kadar çok ve çabuk kabul gördü ki, Senato onaylamadan çok önce, birçok eyalet ve şehirde anneler günü kutlamaları gayrı resmi olarak başlatılmıştı bile. Sonunda 8 Mayıs 1914’te Senato’nun onayı, Başkan Wilson’ın da imzası ile Mayıs’ın ikinci pazarı ‘Anneler Günü’ olarak resmen ilan edildi. Çok kısa sürede diğer ülkelere de yayılan bu gün çiçek ve tebrik kartı satışlarının tavana vurduğu bir gün oldu.

Anna Jarvis sonunda muradına ermiş, kampanyasını başarı ile sonuçlandırmıştı ama kendi hayatı pek mutlu sonla bitmedi. Yoğun çalışmadan evlenmeye ve çocuk sahibi olmaya fırsat bulamadı. Her anneler günü onun için bu yönden acı oldu. Daha ziyade dini ağırlıklı bir kutlama olarak düşündüğü bu günden ticari çıkar sağlamaya çalışanlara karşı hukuki savaş açtı. Davaların hepsini kaybetti. Dünyadan elini eteğini çekti. Bütün gelirlerini hatta ailesinden kalan evini bile kaybetti. Kalan hayatını adadığı, gözleri görmeyen kız kardeşi Elsinore’da 1944’de ölünce sağlığı da tehlikeye girdi. Dostları ona destek vererek son yılını sanatoryumda geçirmesini sağladılar. Bütün dünya annelerinin en azından senede bir gün mutlu olmalarını sağlayan Anna Jarvin, mutsuz, yarı görmez ve yalnız bir şekilde 1948’de 84 yaşında öldü.

Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Zamanla başka ülkelere de yayıldı. Ülkemizde de Türk Kadınlar Birliği’nin girişimi ve önerisi üzerine 1955 yılından beri Mayıs ayının ikinci Pazar günü ‘Anneler Günü’ olarak kutlanmaktadır.

04 MAYIS

1920- Maarif Vekâleti (Milli Eğitim Bakanlığı) kuruldu.

1930- Mahatma Gandi, İngilizler tarafından tutuklandı.

1931- Mustafa Kemal Paşa’nın TBMM’de üçüncü defa Cumhurbaşkanlığına seçilmesi.

1943- Başbakanlık, II. Dünya Savaşı sırasında, şeker satışlarını durdurdu. Bir yıl sonra da İstanbul’da nüfus
başına iki kilo un verilmesine karar verildi.

05 MAYIS

1919- Paris Konferansı görüşmelerinde Lloyd George, Yunanlıların İzmir’e çıkarılmasını önerdi.

1925- Atatürk Orman Çiftliğinin kuruluş çalışmalarına başlandı.

1947- Belçika, İngiltere, Danimarka, Fransa, Hollanda, İrlanda, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Norveç; bir araya
gelerek Avrupa Konseyini kurdu. Türkiye Avrupa Konseyine Ağustos 1949’da katıldı.

1955- Türk Kadınlar Birliğinin girişimiyle her yıl mayıs ayının ikinci pazar gününün ”Anneler Günü” olarak kutlanmasına karar verildi. TKB, Nene Hatun’u yılın annesi seçti.

1960- Sovyetler Birliği, bir süredir kayıp olan ABD’ye ait casus uçağı ”U–2”yi düşürdüğünü açıkladı.

1990- İlk özel televizyon kanalı olan Magic Box şirketinin Star 1 televizyonu programlı yayına başladı.

2000- Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Genel Kurulunda yapılan 3. tur oylamada 330 oyla Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. Cumhurbaşkanı seçildi.

2006- Cumhuriyet gazetesinin Şişli’deki binasının bahçesine pimi çekilmemiş bir el bombası atıldı.

06 MAYIS

1920- TBMM İcra Vekilleri kararnamesi ile İstanbul basınının Anadolu’ya girmesi yasaklandı.

1927- İstanbul Radyosu düzenli ve programlı yayınlarına başladı.

1930- Hakkâri’de 7,2 büyüklüğündeki depremde 2514 kişi öldü.

1936- Ankara Devlet Konservatuarı kuruldu.

1972- Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan hakkındaki idam cezaları, Cebeci Sivil Kapalı Cezaevinde
yerine getirildi.

2007- TBMM Genel Kurulu, Anayasa Mahkemesinin, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin verdiği iptal kararının ardından yeniden yapılan 1. tur oylamada öngörülen toplantı yeter sayısı (367) bulunamadı. AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini açıkladı.

2019- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi.

07 MAYIS

1921- Türkiye Muallimler ve Muallim Cemiyetleri Birliği kuruldu.

1924- Cumhuriyet gazetesi, İstanbul’da yayımlanmaya başladı.

1973- Türkiye Yazarlar Sendikası kuruldu.
1979- İran’ın yeni lideri Humeyni, evlenme yaşını kızlarda 13’e, erkeklerde 15’e indirdi.

08 MAYIS

1952- Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü kuruldu.
1961- Uluslararası Af Örgütü kuruldu.

1984- Sovyetler Birliği Los Angeles Olimpiyatlarını boykot edeceğini açıkladı.

1993- Üç bin kişi Gökova termik santraline karşı eylem yaptı.

09 MAYIS

1920- Anadolu Ajansı, ”Büyük Millet Meclisi adına Mustafa Kemal” imzasıyla ”İslam Âlemine Beyanname”yi
yayınladı: ”… Orduyu terhis etmek, köylülere Kuvayı Milliye’yi asi tanıtmak, milleti kendisine şeref veren en asil ve civanmert evladına karşı şüphe ve tereddüde düşürmek, sulhu hazırlamak için İngiliz emri altında çalışan
vatansızların ilk işi oldu.”

1955- ”Anneler Günü” Türkiye’de ilk kez kutlandı.
1955- Batı Almanya, NATO’ya katıldı.
1988- Basın Müzesi, İstanbul’da açıldı.

2015- 12 Eylül askeri darbesinin lideri ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren öldü.

2018- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener, Muharrem İnce, Doğu Perinçek, Temel Karamollaoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın katılabileceğini açıkladı.

10 MAYIS

1868- ”Danıştay” kuruldu.

1876- Osmanlı devletinde sansür uygulamasına ilişkin ilk ”Kararnamei Âli” çıkarıldı.

1919- İtilaf Devletleri temsilcileri, Paris’te, Yunanlıların İzmir’i işgali konusunda karar aldı.

1978- Tarihi Çiçek Pasajı binası çöktü. Enkaz altında kalan 7 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

2006- Şişli’deki Cumhuriyet gazetesi binasına bir hafta içinde ikinci kez el bombası atıldı.

 

Kep Adresi [email protected]